Ledwo firma Pfizer ogłosiła, że finalizuje prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi, a już zaczęły się mnożyć komunikaty o wydarzeniach planowanych w 2021 roku. W tym nurcie mieści się informacja o nowych organach dla katedry św. Wita w Pradze.
Świątynia wznosi się na Hradczanach, więc jej sylwetka jest widoczna z wielu miejsc czeskiej stolicy. Jej patron jest zarazem patronem całego kraju, a budowla jest czeską ikoną i ważnym świadkiem dziejów. W niej bowiem koronowano i grzebano czeskich władców. Ponadto, w katedralnym skarbcu po dziś dzień przechowywane są historyczne insygnia koronacyjne z koroną św. Wacława. Świątynię wzniesiono wprawdzie w XIV stuleciu (w latach 1344–1385), ale rzeczywisty kres budowy nastąpił dopiero na przełomie XIX i XX wieku, w latach 1870-1929. Jej architektura nosi więc znamiona gotyku i neogotyku zarazem. Od trzech niemal stuleci gospodarze borykają się z brakiem organów. Pierwotny instrument spłonął podczas pożaru w roku 1757. W latach trzydziestych XX wieku powstał wprawdzie „tymczasowy” instrument, ale pomimo tego, że był stopniowo rozbudowywany i działa do dziś nie wypełnia dźwiękiem potężnego wnętrza kościoła. W roku 2017 ruszyła zbiórka narodowa na nowe organy, których dźwięk wypełni całą przestrzeń świątyni. Na szczytny cel udało się zebrać ponad 84 miliony czeskich koron (ponad 14 mln zł).

Budowę instrumentu powierzono warsztatowi światowej sławy organmistrza Gerharda Grenzinga, który działa w El Papiol koło Barcelony w Hiszpanii (www.grenzing.com). Ba, 12 października czeski organista Josef Kšica wypróbował możliwości organów, których budowa opóźniona z powodu pandemii dobiega powoli końca. „To naprawdę wyjątkowy instrument. Muszę powiedzieć, że jestem oczarowany i nie mogę się doczekać, kiedy zagram w katedrze.” – na antenie czeskiego radia podsumował tę próbę wirtuoz.
Wyjątkowe organy będą należały do największych w Czechach. Posiadają ponad 6.500 piszczałek, a więc o około 2 tys. więcej, niż obecny instrument. Największa piszczałka mierzy aż 7 m długości, natomiast najmniejsza – 20 mm. Kontuar posiada 121 rejestrów. Instrument waży około 42 ton. Inauguracyjny koncert zaplanowany jest na 15 czerwca 2021 roku, czyli w dniu wspomnienia św. Wita.

O budowie instrumentu (jęz. ang.): www.english.radio.cz
Organy w katedrze św. Wita, patrona Czech: www.svatovitskevarhany.com
O katedrze i organach (można ściągnąć materiał; format pdf): www.svatovitskevarhany.com
0 komentarzy dotyczących “Organy z El Papiol dla praskiej katedry św. Wita”