Czechy Europa

Organy z El Papiol dla praskiej katedry św. Wita

Ledwo firma Pfizer ogłosiła, że finalizuje prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi, a już zaczęły się mnożyć komunikaty o wydarzeniach planowanych w 2021 roku. W tym nurcie mieści się informacja o nowych organach dla katedry św. Wita w Pradze.

Świątynia wznosi się na Hradczanach, więc jej sylwetka jest widoczna z wielu miejsc czeskiej stolicy. Jej patron jest zarazem patronem całego kraju, a budowla jest czeską ikoną i ważnym świadkiem dziejów. W niej bowiem koronowano i grzebano czeskich władców. Ponadto, w katedralnym skarbcu po dziś dzień przechowywane są historyczne insygnia koronacyjne z koroną św. Wacława. Świątynię wzniesiono wprawdzie w XIV stuleciu (w latach 1344–1385), ale rzeczywisty kres budowy nastąpił dopiero na przełomie XIX i XX wieku, w latach 1870-1929. Jej architektura nosi więc znamiona gotyku i neogotyku zarazem. Od trzech niemal stuleci gospodarze borykają się z brakiem organów. Pierwotny instrument spłonął podczas pożaru w roku 1757. W latach trzydziestych XX wieku powstał wprawdzie „tymczasowy” instrument, ale pomimo tego, że był stopniowo rozbudowywany i działa do dziś nie wypełnia dźwiękiem potężnego wnętrza kościoła. W roku 2017 ruszyła zbiórka narodowa na nowe organy, których dźwięk wypełni całą przestrzeń świątyni. Na szczytny cel udało się zebrać ponad 84 miliony czeskich koron (ponad 14 mln zł).

Hradczany z katedrą św. Wita, fot. Paweł Wroński

Budowę instrumentu powierzono warsztatowi światowej sławy organmistrza Gerharda Grenzinga, który działa w El Papiol koło Barcelony w Hiszpanii (www.grenzing.com). Ba, 12 października czeski organista Josef Kšica wypróbował możliwości organów, których budowa opóźniona z powodu pandemii dobiega powoli końca. „To naprawdę wyjątkowy instrument. Muszę powiedzieć, że jestem oczarowany i nie mogę się doczekać, kiedy zagram w katedrze.” – na antenie czeskiego radia podsumował tę próbę wirtuoz.

Wyjątkowe organy będą należały do największych w Czechach. Posiadają ponad 6.500 piszczałek, a więc o około 2 tys. więcej, niż obecny instrument. Największa piszczałka mierzy aż 7 m długości, natomiast najmniejsza – 20 mm. Kontuar posiada 121 rejestrów. Instrument waży około 42 ton. Inauguracyjny koncert zaplanowany jest na 15 czerwca 2021 roku, czyli w dniu wspomnienia św. Wita.

Katedra św. Wita – wnętrze (mat. prasowe Czechtourism; fot. Libor Sváček)

O budowie instrumentu (jęz. ang.): www.english.radio.cz
Organy w katedrze św. Wita, patrona Czech: www.svatovitskevarhany.com

O katedrze i organach (można ściągnąć materiał; format pdf): www.svatovitskevarhany.com

0 komentarzy dotyczących “Organy z El Papiol dla praskiej katedry św. Wita

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: