Europa Słowacja

Białe szaleństwo na Słowacji, w Jasnej i Tatrach Wysokich

Słowacja jest jednym z niewielu krajów europejskich, w którym podczas Świąt Bożego Narodzenia i w okresie noworocznym można jeździć na nartach, korzystając jednocześnie z noclegów w górskich hotelach**, co niestety nie oznacza, że można zapomnieć o pandemii. Z poniżej wyszczególnionych zasad trzeba sobie więc zdawać sprawę, zanim podejmie się decyzję o wyjeździe.

Pomocny jest komunikat opracowany przez TMR* – słowackiego potentata jeśli chodzi o operowanie infrastrukturą wypoczynkową, zwłaszcza zimową.

  1. Wjazd na Słowację dla osób przyjeżdżających z krajów Unii Europejskiej jest możliwy tylko po okazaniu zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19, nie starszym niż 72 godziny.
  2. Noclegi – zgodnie z decyzją władz słowackich w hotelowej recepcji należy przedstawić wspomniane zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19. Obowiązek ten nie dotyczy dzieci poniżej 10 roku życia. Każdy kto skorzysta z sieci TMR hotels w Jasnej lub Tatrach Wysokich, w przypadku dłuższego pobytu dodatkowy test antygenowy wykona priorytetowo i bez żadnych opłat w punkcie pobrań wymazów zorganizowanym przez TMR. Podczas szusowania zawsze trzeba mieć przy sobie ważne zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID. W ostatnim dniu ważności testu RT-PCR pracownik recepcji umówi klienta na priorytetowy bezpłatny test antygenowy w punkcie testowania TMR bezpośrednio w ośrodku. W przypadku dłuższych pobytów, test jest powtarzany po upływie kolejnych trzech dni. Test antygenowy w punktach testowania TMR w Jasnej i w Tatrach Wysokich mogą wykonać także osoby, które nie korzystają z noclegów w sieci TMR hotels – w takim przypadku koszt testu dla jednej osoby wynosi 10 euro. Punkty pobrań czynne są codziennie z wyjątkiem 24 grudnia 2020 roku.

  3. Hotele górskie oferują obecnie wyżywienie w formie room service (do pokoju) lub take away (na wynos), a hotelowe centra wellness są zamknięte.

  4. Jazda na nartach – ośrodki narciarskie wdrożyły szereg środków zapobiegawczych. Przy zakupie skipassów bezpośrednio w ośrodku sprawdzane jest zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 (nie dotyczy dzieci poniżej 10 lat). Prowadzone są wyrywkowe kontrole osób korzystających z kolejek i wyciągów. W celu zapewnienia odpowiedniego dystansu w miejscach dla wsiadających przygotowano specjalne korytarze. Podczas korzystania z wyciągów i kolejek konieczne jest zakrycie nosa i ust. W kabinie kolejki linowej może przebywać tylko jedna osoba lub osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym.

  5. Après-ski – dyskoteki, kluby i bary są obecnie zamknięte!

  6. W ośrodkach narciarskich otwarte są centra obsługi klienta i wypożyczalnie nart; nauka jazdy organizowana przez szkółki narciarskie odbywa się wyłącznie indywidualnie. Usługi gastronomiczne na stokach są dostępne tylko w formie sprzedaży przez okienko.

  7. Podczas przejazdów skibusami konieczne jest zasłonięcie ust i nosa za pomocą maseczki lub w inny sposób oraz stosowanie się do restrykcji związanych z zachowaniem dystansu podczas oczekiwania i przejazdu.

 

Jasná, zjazd w rejonie Chopoka (fot. mat. prasowe TMR)

 


* Tatry mountain resorts a.s. (TMR) jest liderem w branży turystycznej w Europie Środkowej i Wschodniej. Posiada i zarządza atrakcyjnymi ośrodkami górskimi, parkami rozrywki, restauracjami, punktami usługowymi, sklepami sportowymi i hotelami. W Niżnych Tatrach TMR posiada i zarządza ośrodkiem Jasná oraz hotelami Grand Jasná, Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Srdiečko, Pošta i Rotunda. Spółka TMR jest również właścicielem Aquaparku Tatralandia. Jest to największy słowacki park wodny otwarty całorocznie, który poza zabawą w wodzie oferuje również Tropical Paradise – kompleks tropikalny z wodą morską oraz zabawę w Fun Parku i noclegi w bungalowach i apartamentach Holiday Village Tatralandia. W Tatrach Wysokich spółka TMR posiada i zarządza ośrodkiem Tatry Wysokie z resortami Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec oraz Szczyrbskie Jezioro. TMR posiada tam również hotele Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso i dysponuje miejscami noclegowymi na Łomnicy. W Austrii grupa posiada i zarządza alpejskim ośrodkiem na lodowcu Mölltaler Gletscher oraz siostrzanym ośrodkiem Ankogel w Mallnitz. W Czechach TMR pośrednio posiada udziały w spółce Melida a.s., która wynajmuje i zarządza ośrodkiem Szpindlerowy Młyn. TMR wynajmuje i zarządza czeskim ośrodkiem narciarskim Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice oraz wynajmuje Kaskada Golf Rezort Brno, gdzie zapewnia obsługę hotelu, restauracji i centrum kongresowego. W Polsce TMR posiada i zarządza ośrodkiem górskim Szczyrk Mountain Resort oraz Śląskim Wesołym Miasteczkiem Legendia. W ramach inwestycji w nieruchomości grupa koncentruje się przede wszystkim na rozwoju, budowie i sprzedaży apartamentów i przestrzeni komercyjnych oraz wynajmie hoteli w ośrodkach TMR. Do końca roku obrotowego 2019 spółka TMR zainwestowała w rozwój i modernizację ośrodków ok. 400 mln EUR. Akcje TMR są notowane na trzech europejskich giełdach: w Bratysławie, Pradze i Warszawie.

 

Jasná Challets Collection (fot. mat. prasowe TMR)

 


Portal TMR (w polskiej wersji językowej): www.tmr.sk

**Drugim krajem obok Słowacji z dostępną w okresie świąteczno-noworocznym dla polskich narciarzy infrastrukturą jest Szwajcaria.

0 komentarzy dotyczących “Białe szaleństwo na Słowacji, w Jasnej i Tatrach Wysokich

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: