Azja Nepal

K2 zdobyte zimą przez Nepalczyków

16 stycznia 2021 roku dziesięciu Szerpów stanęło na szczycie K2. Uwieńczona sukcesem zimowa wyprawa Nepalczyków zakończyła trwającą bez mała 71 lat epokę podboju ośmiotysięczników. Dla wielu to coś w rodzaju sprawiedliwości dziejowej, że bezimienni zazwyczaj tragarze, osiągnęli tak wiele, dla innych żal, że finał nie należał do nich. Zgodnie z zasadą złotego środka – gratulacje dla zdobywców, w pełni zasłużone!

U progu tych 7 dekad znalazł się sukces Francuzów, którzy zdobyli Annapurnę 3 czerwca 1950 roku (Maurice Herzog i Louis Lachenal). Potem Sir Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay stanęli jako pierwsi ludzie na Mont Evereście – 29 maja 1953 roku. Poczynając od zdobycia Everestu 17 lutego 1980 roku (Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy), dziesięciokrotnie jako pierwsi zimą stawali na najwyższych szczytach świata Polacy. Również 2 naszych rodaków znalazło się w tym czasie w pierwszej piątce zdobywców Korony Himalajów – Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki. Wyścig pierwszego z nich z tyrolskim wspinaczem Reinholdem Messnerem, ostatecznym triumfatorem, przeszedł do legendy himalaizmu, a zza sukcesów Polaków wyłoniła się niezapomniana postać Andrzeja Zawady, skutecznego szefa większości polskich wypraw. Na marginesie wspomnieć warto, że 7 razy szturmowano K2 zimą, z czego 3 wyprawy zorganizowali Polacy. Nie dopisało nam jednak szczęście i góra oparła się staraniom. Niejako na otarcie łez, 22 lipca 2018 roku Andrzej Bargiel zjechał z K2 na nartach, i był to pierwszy wyczyn tego rodzaju na stokach drugiego szczytu świata. Finał epoki ppodboju himalajskich szczytów jest jak promyk słońca w mrocznym czasie pandemii. Tym bardziej więc cieszy fakt, że się pojawił, i że jest on zasługą Szerpów.

Zdobywcy K2 zimą (fot. z Internetu)

Relacja Eurosport na TVN24: www.eurosport.tvn24.pl
Zjazd Andrzeja Bargiela na nartach z K2: www.redbull.com
Nepal – opis w CIA World Fact Book: www.cia.gov

0 komentarzy dotyczących “K2 zdobyte zimą przez Nepalczyków

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: