Azja Turcja

Turcja i jej promocja przez kinematografię

Każdy wie, że miejscowości czy regiony, w których kręcono Bonda odcinają kupony z promocji tego faktu przez dekady. Turcy postanowili iść podobną drogą. Ich przepustką do światowej sławy ma być „Five Eyes”, film akcji w reżyserii Guya Ritchie’ego ze znanym z filmów takich jak: „Transporter”, czy „Mechanik” z Jasonem Stathamem w roli głównej.

Sceny do tego filmu akcji są kręcone na Tureckiej Riwierze Morza Śródziemnego – w Antalyi. Zbiegło się to z uroczystym otwarciem pieczołowicie odrestaurowanego w Stambule Kina Atlas (tur. Atlas Sineması) oraz pomnikowego Muzeum Kinematografii. Obiekty te mieszczą się w efektownym neorenesensasowym kompleksie z 1877 roku, letniej rezydencji Agopa Köçeyana, przedstawiciela bankierskiego rodu o armeńskich korzeniach z czasów Ottomańskich. Kino otwarto tu w 1948 roku. Muzeum natomiast jest na wskroś nowatorskim przedsięwzięciem. Zwiedzający znajdą tam dostęp do informacji i dokumentów związanych z kinem światowym oraz do istotnych szczegółów dotyczących znaczących dzieł kina tureckiego. W muzeum można będzie zobaczyć krajowe oraz międzynarodowe nagrody i wyróżnienia, które kino tureckie otrzymało na przestrzeni lat. Można też będzie uzyskać dostęp fo cyfrowych kopii wszystkich filmów nakręconych w historii tureckiego kina oraz do synopsisów (streszczeń) ponad 8 tysięcy filmów tureckich.

Jakie nadzieje wiążą z tym kinematograficznym centrum kultury Turcy, świadczy najlepiej fakt, że uroczystości przewodniczył osobiście Prezydent Recep Tayyip Erdoğan, a uświetniła ją obecność ekipy filmowej „Five Eyes”, obrazu, który powstaje w Antalyi przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Turystyki Republiki Turcji.

Otwarcie Muzeum Kinematografii w Stambule odbyło się z udziałem Prezydenta Republiki (z prawej strony), 26 lutego 2021 roku

İstanbul Sinema Müzesi (fot. z artykułu z prasy tureckiej: www.aa.com.tr)

Otwarcie İstanbul Sinema Müzesi (Muzeum Kinematografii w Stambule): www.onedio.com

Jason Statham w „Mechaniku” (fot. z Internetu)

Jason Statham (biografia): www.filmweb.pl

0 komentarzy dotyczących “Turcja i jej promocja przez kinematografię

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: