Czechy Europa

Maříž – ceramika z Czeskiej Kanady

U zbiegu historycznych granic Czech, Moraw i Austrii, konkretnie Dolnej Austrii, pod szczytem Čihadlo (699 m), leżą Slavonice. Południową dzielnicą miasteczka jest dziś Maříž, niegdyś niewielka wioska przytulona do brzegów strumienia o niezbyt zaskakującej nazwie – Mařížský potok. Tam, w 1991 roku malarz Kryštof Trubáček założył pracownię ceramiki i zaczął lansować swoje przyrodnicze motywy ręcznie malowane w niezwykle pogodnej, iście baśniowej konwencji.

Dziś jego przedsięwzięcie się rozrosło i Keramika Maříž obejmuje jeszcze dwie lokalizacje: w Slavonicach (Dílna Slavonice ze sklepem firmowym, warsztatem malarskim oraz barem  „Ceramic Art&Salad”) oraz w Pradze (Dílna Praha ze sklepem firmowym, warsztatem malarskim i kawiarnią z przesztrzenią wynajmowaną na uroczystości firmowe i zajęcia teambuildingowe). W Mařížu można przenocować w pensjonacie oraz wziąć udział w twórczych warsztatatch, podczas których każdy uczestnik wymaluje swoje wymarzone naczynie i posmakuje zarówno gościnności, jak specjałów miejscowej kuchni. Zgodnie z zamieszczoną w portalu warsztatu deklaracją: „Zajmujemy się produkcją ręcznie toczonej i malowanej ręcznie ceramiki, gotujemy z lokalnych surowców oraz odnawiamy zdewastowane pogranicze. Naszym celem jest ekonomiczna, społeczna i ekologiczna równowaga firmy oraz ratowanie prawie wymarłej wioski.


Slavonice nazywane są renesansową bramą do Czeskiej Kanady – malowniczej krainy pełnej stawów rybnych ukrytych wśród łagodnych wzgórz. Miasto wzbogaciło się dzięki założonej tutaj w XVI wieku stacji pocztowej – przystanku na trasie z Pragi do Wiednia. To stary szlak handlowy o czym świadczą liczące już 700 lat rozległe podziemia miejskie, w których przechowywano żywność i trunki oraz pobliski zamek Landštejn z XIII wieku, wzniesiony właśnie po to, by strzec traktu i granicy między ziemiami czeskimi, a Austrią. Mimo, że pozostały z niego już tylko ruiny, wciąż wzbudza respekt monumentalnymi fortyfikacjami.


Warsztaty ceramiczne Maříž (Keramika Maříž®): www.keramika-mariz.cz
Maříž, autorská originální keramika s.r.o. (adres: Maříž 54, 37881 Slavonice)

0 komentarzy dotyczących “Maříž – ceramika z Czeskiej Kanady

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: