FFB

Od tribidragu do primitivo i zinfandela

Jest to krótka historia o tym jak czerwony szczep tribidrag, znany też jako crljenak kaštelanski, a uprawiany od wieków na terenie dzisiejszej Chorwacji podbił świat.

Ostatnio jest bardzo popularny na półkach Biedronki, skąd trafił na polskie stoły, podbijając klientelę zarówno smakiem i aromatem, jak przystępną ceną. Tyle, że znamy go tutaj jako trunek ze słonecznej Italii – Primitivo. Miłośnicy Nowego Świata także się z nim zetknęli, bo na terenie USA, w słonecznej Kalifornii, uprawia się odmianę czerwonej winorośli zwaną zinfandel. Genetyczną zbieżność tych szczepów potwierdziły badania prowadzone dopiero od II połowy XX stulecia.

Primitivo z Biedronki, fot. Paweł Wroński

Światowa kariera chorwackiej winorośli, znanej w Dalmacji przynajmniej od XV wieku, rozpoczęła się w XVIII stuleciu, gdy ksiądz Don Francesco Filippo Indellicati sprowadził zza Adriatyku winorośl, nazywaną początkowo przez Włochów zagarese i posadził ją w swojej winnicy. A, że pyszniła się rubinową barwą na krzewach jako jedna z pierwszych, przemianował ją na primitivo – od łacińskiego zwrotu primativus, co znaczy ‚wcześnie dojrzewająca’. I ta nazwa przyjęła się już na stałe.

W XIX wieku tribidrag trafił na kontynent amerykański. Do Bostonu sprowadził tę winorośl George Gibbs. Początkowo nazywano ją zenfandel, starając się wymówić węgierskie określenie tzinifándli. Z czasem przyjęła się współczesna wersja nazwy – zinfandel, a szczep rozpowszechnił się w winiarskim zagłębiu Napa Valley.

Kontretykieta wina Primitivo z cantiny Masso Al Sole w Puglii (Apulii), fot. Paweł Wroński

Primitivozinfandel i ich protoplasta – tribidrag, zdążyły już nabrać nieco innych cech (primitivo ma na przykład nieco mniejsze grona niż zifnandel), ale pod względem genetycznym wszystkie trzy odmiany są tożsame, zaś ich chorwackim współczesnym kuzynem jest popularny w Dalmacji plavac mali.

Tribidrag i jego wariacje (jęz. ang.): https://www.vinodiversity.com/tribidrag-wine-variety.html

10 rzeczy o primitivo: https://winicjatywa.pl/10-rzeczy-o-primitivo/#

7 rzeczy o zinfandelu: https://winicjatywa.pl/7-rzeczy-o-zinfandlu-kalifornia-2013/

0 komentarzy dotyczących “Od tribidragu do primitivo i zinfandela

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: