FFB

Enrico Mazza + Gennaro Buono = Sommelier Coach

Na ten duet włoskich sommelierów trafiłem dzięki Facebookowi, a w efekcie wykazanego zainteresowania otrzymałem 7 krótkich filmowych wykładów przez nich opracowanych, a dotyczących win, ich podziału, doboru do potraw oraz degustacji. Cykl ten określiłbym jako pomysłową, lekko i dowcipnie podaną propedeutykę wiedzy enologicznej.

Posłuchać autorów cyklu było warto – bez dwóch zdań. Po przedstawieniu się i podaniu podstawowego podziału win zaproponowali krótki eksperyment obrazujący podnoszenie wrażliwości naszych zmysłów, które – jak wiadomo – mają kolosalne znacznie przy kontakcie ze szlachetnym trunkiem. Eksperyment polegał na wyobrażeniu sobie cytryny ze słoneczną barwą skórki i intensywnym zapachem. Następnie trzeba było wziąć nóż i ukroić plasterek, dostrzegając spływające po ostrzu krople cierpkiego płynu cieknące ze znanego tak doskonale wszystkim owocu. Na koniec wreszcie trzeba było rozkoszować się smakiem miąższu i soku… Wszystko rzecz jasna w wyobraźni (sic!), z zamkniętymi oczami i w pełnym rozluźnieniu, bo za interpretację wrażeń odpowiada przecież nasz mózg i to jego możliwości trzeba w rzeczywistości trenować.

W jednym z kolejnych odcinków Enrico i Gennaro przypomnieli o dwóch, zgoła odmiennych, acz kluczowych zasadach doboru win do potraw – zasadzie kontrastu i zasadzie zgodności. Nie zabrakło też kolejnej propozycji eksperymentu. Żeby go przeprowadzić wystarczy wziąć kawałki parmezanu i kosztować ich z różnymi rodzajami wina – musującym, białym, czerwonym… Ostatecznie przecież wybór co nam najbardziej odpowiada zależy od nas – od naszego wyczucia, naszej wrażliwości, a także upodobań i doświadczenia 🙂

W odcinku 5., Enrico zwrócił uwagę na paralelę miedzy degustacją wina, a codziennością. Klucz jest bowiem w komunikacji, wyrażaniu opinii tak by być zrozumianym i uważnym słuchaniu innych by nie uronić nic z okazji do nawiązania trwałej relacji. Wrażliwość wyniesiona z degustacji jest więc znakomitym treningiem umiejętności komunikowania się z otoczeniem na co dzień – w życiu prywatnym i okolicznościach służbowych.

Następny, to jest 6. odcinek cyklu należał do Gennaro, który zwrócił uwagę ma magię wina. Na różnorodność, nie tyle jednak samych win, szczepów, czy geografii upraw oraz związanego z nią klimatu, walorów gleby, etc., co jest oczywiste, ale wytwórni. Z jednej bowiem strony mamy gigantów obracających nierzadko miliardowym kapitałem, a z drugiej plejadę małych firm rodzinnych produkujących niepowtarzalne trunki w niewielkich ilościach, a w konsekwencji trudno dostępne i drogie, stające się obiektem zainteresowania koneserów i kolekcjonerów.

Promocyjny charakter tego cyklu był dla mnie oczywisty. Ostatnie video z cyklu poświęcone było zachęcie do korzystania z kolejnych, tym razem już płatnych lekcji enologicznych. Życzę powodzenia organizatorom, choć sam zapewne nie skorzystam z oferty – jest kosztowna, tak jak poznawanie świata win, do czego można dążyć samodzielnie lub z przewodnikiem. Oferta Sommelier Coach należy bez wątpienia do tej drugiej grupy. Na zainteresowanych czeka 120 filmowych materiałów szkoleniowych, jest więc w czym wybierać. Tym, którzy lubią dobre przewodnictwo, gorąco polecam!

Na koniec podzielę się jeszcze refleksja – ten cykl obudził u mnie wspomnienia winiarskich peregrynacji odbywanych po Gruzji i Europie, często pod egidą krakowskiego Collegium Vini, niezliczonych spotkań z producentami – wielkimi jak hiszpańskie konsorcjum Felix Solis, czy małymi o legendarnej wręcz renomie jak István Szepsy, marzący o stworzeniu wiekopomnego Tokaju, czy portugalski winiarz Luís Pato… Zaiste, w winie jest ukryta magia i oryginalne spojrzenie na świat! Dzięki Enrico i Gunnaro!

Sommelier Coach – fanpage: https://www.facebook.com/sommeliercoach/

Sommelier Coach – portal: https://www.sommeliercoach.com/eng-homepage

0 komentarzy dotyczących “Enrico Mazza + Gennaro Buono = Sommelier Coach

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: