Austria Europa FFB

Via Culinaria – Kraj Salzburski kusi smakiem

Via Culinaria to 27 rekomendowanych przez land karczm, gospód i zajazdów, serwujących dania oparte o tradycyjne receptury, bazujące na regionalnych produktach, pozyskiwanych z ekologicznych gospodarstw.

27 adresów to jedynie przysłowiowy wierzchołek góry lodowej, bo w landowej broszurze promocyjnej adresów takich zebrano 330 (sic!). Wprawdzie za większością z nich nie stoją tak jak za wspomnianą czołówką rekomendacje prestiżowych przewodników kulinarnych (w Austrii najczęściej przywołuje się opinie Gault Millau), ale w każdej można być pewnym zarówno wysokiej jakości produktów jak i pieczołowitego przygotowania potraw. Ponadto, panujący w tych rodzinnych zazwyczaj lokalach klimat sprawia, że miejsca takie są naturalnymi furtkami do świata niezwykle bogatej kultury Kraju Salzburskiego i Austrii w ogóle. Tam właśnie najłatwiej usłyszeć Haus Musik, jaka towarzyszy uroczystościom celebrowanym tradycyjnie w gronie rodziny i przyjaciół, czy poznać „instytucję” Stammtisch – stołu zarezerwowanego specjalnie dla stałych bywalców albo przedstawicieli cenionego lokalnie środowiska (w Austrii nader często korzystają z nich przewodnicy górscy – nic dziwnego, toż to kraj alpejski i prowadzenie gości w góry ma tutaj długą tradycję). Wizyta w gospodach i zajazdach Kraju Salzburskiego będzie więc przyjemnością i niezapomnianym przeżyciem.

Jajecznica z kurkami z Wirt am Gries w podsalzburskim St. Gilgen, fot. ze strony lokalu: https://www.wirtamgries.at/

A więc śmiało – hajże na salzburską Via Culinaria latem, po szczepieniu przeciw Covid-19 rzecz jasna 🙂 i po zapoznaniu się ze szczegółami w broszurze prezentującej 10 szlaków tematycznych, które od 13 lat prowadzą do najlepszych lokali gastronomicznych i lokalnych wytwórni żywności w landzie Mozarta.

Broszura promocyjna szlaku Via Culinaria (jęz. niem.) do przeglądania online: https://issuu.com/salzburgerland/docs/via_culinaria_2021?fr=sODQyMDMzODQxNTc

Informacje związane z aktualnym stanem pandemii i obowiązujące aktualnie rygory sanitarne w Austrii: https://www.salzburgerland.com/pl/koronawirus/

Informacje o zasadach podróżowania do i po Austrii na stronach naszego MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/austria

0 komentarzy dotyczących “Via Culinaria – Kraj Salzburski kusi smakiem

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: