Austria Europa

Letnie wakacje w Austrii jawią się optymistycznie

Od 19 maja 2021, zgodnie z zasadą 3-G („Getested”, „Geimpft”, „Genesen” – „Przetestowany”, „Zaszczepiony”, „Ozdrowieniec”), aby wjechać do kraju Mozarta wystarczy przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, dowód potwierdzający wykonanie szczepienia lub bycia ozdrowieńcem.

Osoby, które nie posiadają jednego z trzech wymienionych dokumentów (w języku niemieckim lub angielskim), będą musiały w ciągu 24 godzin poddać się w Austrii testowi PCR lub testowi antygenowemu. Jeśli posiadamy wynik takiego testu, trzeba pamiętać, że test metodą PCR nie może być starszy niż 72 godziny, natomiast test antygenowy nie starszy niż 48 godzin. Dzieci do 10 roku życia nie muszą wykonywać testu.

W przypadku szczepienia, honorowane są szczepionki zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA). W przypadku przyjęcia pierwszej dawki, szczepionka jest ważna od 22. dnia po szczepieniu przez maksymalnie 3 kolejne miesiące. Po wykonaniu szczepienia drugą dawką, ważność zostaje przedłużona o kolejne 6 miesięcy. Szczepionki, które wymagają tylko jednego szczepienia, są ważne od 22. dnia od zaszczepienia przez 6 miesięcy.

Przebycie infekcji wirusem Sars-Cov-2 uprawnia do przekroczenia granicy w ciągu sześciu miesięcy od wyzdrowienia. Podczas kontroli należy okazać dowód na obecność przeciwciał. Takie zaświadczenie ważne jest przez 3 miesiące od wykonania testu.

Nawet jeśli możemy wykazać się jednym z wymienionych wyżej dokumentów, przed wjazdem do Austrii istnieje obowiązek elektronicznej rejestracji („Pre-Travel-Clearance”). Podczas kontroli potwierdzenie rejestracji należy przedstawić w formie elektronicznej lub druku (formularz w jęz. angielskim lub niemieckim jest dostępny tutaj: https://entry.ptc.gv.at/en.html). Warto też pamiętać, że warunkiem wjazdu do Austrii jest przebywanie w ciągu ostatnich 10 dni wyłącznie na terenie krajów, które znalazły się w Austrii na liście krajów zwolnionych z kwarantanny. Dotyczy to większości krajów europejskich w tym Polski oraz kilku spoza Europy.

Od 19 maja restauracje, hotele, ośrodki rekreacyjne oraz instytucje kulturalne zostaną w Austrii ponownie otwarte. Więcej na temat, związanych z tym aktem aktualnych środków bezpieczeństwa: https://www.austria.info/pl/informacje-ogolne/pozostancie-zdrowi.

A zatem – powodzenia i Viel Spaß (Bawcie się dobrze!).

Warunki wjazdu do Austrii na stronach polskiego MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/austria

Trochę inspiracji na letni urlop w Austrii: https://www.austria.info/pl/czas-na-lato

0 komentarzy dotyczących “Letnie wakacje w Austrii jawią się optymistycznie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: