Pałace i dwory Mazowsza

Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie

Zaledwie 28 km od Warszawy, w Młochowie wznosi się pałac, zaprojektowany najprawdopodobniej przez jednego z najwybitniejszych architektów doby klasycyzmu w Polsce, Jakuba Kubickiego.

W zespole z początku XIX wieku, otoczonym pięknym rozległym parkiem znajduje się grupa obiektów, w tym: pałac, 2 oficyny i oranżeria zamieniona w latach 1945-1947 przez księży michalitów na kaplicę, a potem kościół p.w. Św. Michała Archanioła (początkowo filia parafii w Nadarzynie, dziś samodzielna parafia).

Za autorstwem Kubickiego przemawia zarówno to, że projektował obiekty sakralne i świeckie w pobliskim Nadarzynie oraz Radziejowicach, jak i to, że kolumny ryzalitów zarówno fasady głównej jak i ogrodowej są kanelowane (żłobkowane) w charakterystyczny dla niego sposób – do 1/3 wysokości.

Kompozycja parku pochodzi z końca XIX wieku i jest zasługą Waleriana Kronenberga, jednego z najwybitniejszych twórców założeń ogrodowych w Polsce przełomu XIX i XX stulecia. Kronenberg jako pierwszy w kraju zastosował pomysł Barillet-Deschampsa tworzenia sztucznych falistości powiększających optycznie przestrzeń. Od niego przejął również sposób ukrywania skrzyżowań dróg parkowych w skupiskach drzew. Od Francuzów nauczył się komponowania dróg o płynnym przebiegu wzdłuż linii krzywych złożonych z odcinków eliptycznych, kolistych i esowatych o charakterystycznym układzie dróg głównych z obwodnicą pojedynczą lub podwójną prowadzącą po obrzeżu całości terenu lub jego części.

Klasycystyczny zespół pałacowo-parkowy w Młochowie: https://zabytek.pl/pl/obiekty/mlochow-zespol-palacowo-parkowy oraz https://dipp.info.pl/baza-dipp/mazowieckie/powiat-pruszkowski/gmina-nadarzyn/palac-mlochow

Walerian Kronenberg – życiorys: http://www.encyklopedia.puszcza-bialowieska.eu/index.php?dzial=haslo&id=1009

Michalici w Młochowie: https://mlochow.michalici.pl/

1 komentarz dotyczący “Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie

  1. Pingback: Wycieczka po Mazowszu w dzień deszczowy… – Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: