Pałace i dwory Mazowsza Stolica zachwyca

Wycieczka po Mazowszu w dzień deszczowy…

Każdy pretekst jest dobry, by poznać coś ciekawego. Mimo więc niesprzyjającej aury, wycieczka po podwarszawskich dworach i pałacach, jaką podjęliśmy 22 maja 2021 roku ze Złotokłosu, była nader udana.

Pokonaliśmy trasę około 80 km, podziwiając kilka dworsko-parkowych założeń, a w Owczarni wspaniałe rzeźby meksykańskiego artysty Juana Soriano. Zatrzymaliśmy się na lunch w pałacu w Ojrzanowie, przespacerowaliśmy wokół zaniedbanego dworu w Lesznowoli nad Jeziorką w grójeckim powiecie (na zdjęciu otwierającym). Posłuchaliśmy też śpiewu osła Kubusia w Koziej zagrodzie w Dobrzenicy… Krótko mówiąc – było fajnie!

Kluczowe przystanki na trasie naszej wycieczki, fot. Paweł Wroński

Poniższe slajdowisko (po części automatycznie złożone w aplikacji iPhone’a), oddaje klimat naszej wycieczki.

Hitem była rzecz jasna Owczarnia z imponującymi rzeźbami Juana Soriano skomponowanymi z roślinnością niezwykle zadbanego parku wokół Kazimierówki. Doznania smakowe zapewniła zarówno wizyta w Pałacu Ojrzanów jak i zakupy w Koziej zagrodzie w Dobrzenicy (na zdjęciach poniżej; https://www.facebook.com/KOZIA-Zagroda-Dobrzenica-101586434639603/).

Kilka słów poświęcić wypada Lesznowoli (podkreślam, że grójeckiej, bo jest jeszcze inna i to niezbyt daleko, bo w piaseczyńskim powiecie).

O tamtejszym dworze niewiele wiadomo. Piszą o nim w portalach: https://dipp.info.pl/baza-dipp/mazowieckie/powiat-grojecki/gmina-grojec/dwor-lesznowola oraz http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/3464/Lesznowola/, a także na facebook’owym fanpage’u: https://www.facebook.com/Dworek-in-Lesznowola-234174743686786, prowadzonym przez wynajmujących dwór na imprezy. Choć wydaje mi się, że wynająć dwór w jego obecnym stanie może tylko ktoś o specyficznych upodobaniach. W otoczeniu dworu, na niewysokim pagórku stoi święty z patriotycznym akcentem – biało czerwoną flagą, mocno… doświadczoną przez czas. Jak się okazuje to figura św. Tadeusza, apostoła i męczennika. Widocznie któryś z właścicieli dworu miał go za patrona albo – przynajmniej – darzył estymą.

Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie w niniejszym blogu: https://pawelwronski.blog/2021/05/23/zespol-palacowo-parkowy-w-mlochowie/

Pałac Ojrzanów w niniejszym blogu: https://pawelwronski.blog/2021/05/24/palac-ojrzanow-perelka-nieopodal-warszawy/

Ogród rzeźb Juana Soriano w Owczarni w niniejszym blogu: https://pawelwronski.blog/2021/05/23/wielka-sztuka-z-meksyku-w-mazowieckim-zakatku/

0 komentarzy dotyczących “Wycieczka po Mazowszu w dzień deszczowy…

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: