Stolica zachwyca

Mural z Korą na Starych Bielanach

Bielany uhonorowały Korę, wokalistkę zespołu Maanam muralem na szczytowej ścianie domu przy Żeromskiego 44/50 od strony ul. Kleczewskiej. Odsłonięcie przewidziano na 8 czerwca – w dniu 70. rocznicy urodzin artystki, zmarłej w lipcu 2018 roku.

Wtedy też, przy budynku z muralem, posadzimy 320 krzewów róż” – ogłosił publicznie Burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk, a gotowy już mural wzbudził nie tylko nasze zainteresowanie. Artystka mieszkała przez pewien czas na Bielanach, a mural jest już drugim jakim ją uhonorowano w stolicy – pierwszy, powstały w 2019 roku, zdobi ścianę kamienicy przy Nowym Świecie 18/20 (o muralu w blogu: https://pawelwronski.blog/2019/06/08/olga-i-madonny-kora-w-warszawie/).

Mural na Starych Bielanach zaprojektował Tomasz Majewski – grafik, ilustrator, designer (pseudonim artystyczny THATT – fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/tomaszmajewski.works/ oraz, np.: https://www.miesiecznik.znak.com.pl/ludzie_znaku/tomasz-majewski/).

Oglądanie nowego muralu było dobrym punktem wyjścia do spaceru po Starych Bielanach, których historia sięga okresu międzywojennego. Miejscem szczególnym jest Plac Konfederacji, którego zabudowa powstała w połowie lat 20. XX wieku, według projektu Janusza Dzierżawskiego. Był to fragment większego przedsięwzięcia jakie podjęła Spółdzielnia mieszkaniowa „Zdobycz Robotnicza”, związana z Polską Partią Socjalistyczną. Plany obejmowały zabudowę opustoszałych pozostałości po carskim poligonie, ale nie zostały zrealizowane w związku z bankructwem inwestora w 1932 roku. Wstąpiliśmy tam do Café de la Poste, lokalu działającego od 2013 roku, gdzie skosztowaliśmy lodów (https://www.facebook.com/cafedelapostebielany/). Spacerując po willowych uliczkach podziwialiśmy wypieszczone ogródki, a na jednym z ogrodzeń rysunki Kazimierza Macieja Piechotki (https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/kazimierz-piechotka,34310.html), prezentujące rozwój dzielnicy po II wojnie światowej, w którym architekt czynnie uczestniczył. Odwiedziliśmy też Park Zbigniewa Herberta, zrewitalizowany w ramach budżetu partycypacyjnego (https://radiowarszawa.com.pl/park-herberta-juz-po-remoncie/). Park znajduje się na Słodowcu. Na przełomie XIII i XIV wieku na terenie dzisiejszego Słodowca założono wieś Buraków, w XIX istniały tu cegielnia, glinianki, młyny i słodownie, co dało początek nazwie. W granice Warszawy tereny te włączono dopiero w 1916 roku, a historia dzielnicy jako strefy mieszkaniowej rozpoczęła się w latach 60. XX stulecia (https://warszawa.wikia.org/wiki/S%C5%82odowiec).

Dzieje ulicy Żeromskiego sięgają XIX wieku – biegła tędy droga do Gaci. Nazwę nadano jej w 1928 roku, gdy spółdzielnia Zdobycz Robotnicza zaczęła wznosić przy niej budynki mieszkalne. Gros zabudowy mieszkaniowej przy Żeromskiego pochodzi z jednak dopiero z lat 50. i 60. XX wieku. 

Ulica Żeromskiego – opis i historia: https://warszawa.wikia.org/wiki/Ulica_%C5%BBeromskiego_na_Bielanach

0 komentarzy dotyczących “Mural z Korą na Starych Bielanach

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: