Europa Polska

Szczepienie przeciw Covid ułatwia podróżowanie

Coraz więcej krajów otwiera się na turystów, widząc w ruchu przyjazdowym szanse na odrobienie ekonomicznych strat wywołanych pandemią. Z drugiej strony, złaknieni ruchu i wypoczynku po kolejnych lockdownach marzymy o podróżach bliskich lub dalekich.

Interesy klientów i gospodarzy są więc zbieżne, a zbliżenie ułatwia zaszczepienie się, bo świadectwo pełnego szczepienia honorowane jest niczym wiza – i to bezpłatna! Certyfikat z kodem QR zwalnia z potencjalnej kwarantanny. Ponadto w każdym kraju pojawiają się dodatkowe profity, np. takie jak to, że osoby zaszczepione nie podlegają limitom podczas imprez, dajmy na to koncertów. Wprawdzie podobnie działa aktualny wynik testu, bądź zaświadczenie, że jest się ozdrowieńcem, ale test wymaga nakładów finansowych i trzymania się wymaganych w danym kraju terminów, a choroba jest nader ryzykowna, o czym nikogo chyba przekonywać nie trzeba.

Polska znalazła się w strefie zielonej na mapie krajów, tworzonej i aktualizowanej o godzinie 23:59 w każdą środę przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC; ang.: European Centre for Disease Prevention and Control). Zgodnie z przyjętymi przez agencję zasadami oznacza to, że 14-dniowy wskaźnik zgłoszeń jest u nas mniejszy niż 50, a wskaźnik pozytywnego wyniku testu jest niższy niż 4% lub, że 14-dniowy wskaźnik zgłoszeń jest mniejszy niż 75, a wskaźnik pozytywnego wyniku testu mniejszy niż 1%. Ten wynik jest przyjmowany w krajach UE jako pozytywna rekomendacja wobec podróży obywateli ujętych na mapie krajów i/lub regionów. Mapy znajdują się tutaj: https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement.

Stan z 17 czerwca 2021 roku, mapa zaczerpnięta z portalu ECDC

W tym samym portalu zamieszczany jest cotygodniowy raport dotyczący obserwowanych krajów, przede wszystkim z UE oraz należących, bądź stowarzyszonych ze strefą Schoengen, przedstawiający bardziej szczegółowo bieżący stan pandemii na ich terenie: https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/surveillance/weekly-surveillance-report.

Podejście kolejnych krajów do podróży znacznie się liberalizuje. Przykładem Hiszpania, gdzie od 21 czerwca wszyscy goście z Polski podróżujący drogą lotniczą zwolnieni będą z obowiązku okazywania certyfikatu szczepienia, zaświadczenia ozdrowieńca czy wyniku testu. Utrzymany będzie jedynie obowiązek wypełnienia formularza kontroli sanitarnej, który jest dostępny na stronie Spain Travel Health https://www.spth.gob.es/ (generuje się tam kod QR, który jest sprawdzany przed wejściem do samolotu i skanowany w punkcie kontrolnym na lotnisku w Hiszpanii). Na tej samej stronie znajduje się także link do strony z aktualizowaną co tydzień listą krajów/stref ryzyka. Warto tam zajrzeć przed wyjazdem i sprawdzić status kraju, z którego się podróżuje. Ponadto, zasady obowiązujące podróżujących do Hiszpanii oraz panujące na miejscu normy sanitarne podawane są na bieżąco w portalu https://travelsafe.spain.info/pl/.

0 komentarzy dotyczących “Szczepienie przeciw Covid ułatwia podróżowanie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: