Europa Polska

Św. Jan Nepomucen ze wsi Łaziska

Chociaż, ze względu na obfite złoża piaskowca, w ziemi szydłowieckiej dominują kamienne kapliczki i figury przydrożne, to jednak jedną z najciekawszych zachowanych w plenerze rzeźb jest właśnie ten św. Jan Nepomucen z Łazisk w gminie Orońsko.

Kapliczkę wystawiono w 1791 roku, a Jan Nepomucen wyrzeźbiony jest z wielką starannością w drewnie. Upamiętniono w ten sposób wielkie wydarzenie z dnia 3 maja tamtego roku – uchwalenie Konstytucji 3 maja.

W 2016 roku poświęcono kapliczce krótką notkę na łamach Wiadomości z regionu szydłowieckiego „Dom na Skale” (http://domnaskale.net.pl/artykul/aziska-kapliczka-sw-jana-nepomucena-ma-225-lat/), cytuję: „Kapliczka św. Jana Nepomucena w Łaziskach ma 225 lat. Wiekowa kapliczka w Łaziskach w gminie Orońsko, datowana na 3 maja 1791 roku, nie wzbudza niczyjego zainteresowania, a szkoda bo powstaniem swym przywołuje wielką datę w dziejach ojczystych. Oto bowiem przed 225 laty w Warszawie, w tym historycznym dniu zaprzysiężona została Konstytucja 3-Maja. Aktem tym uruchomiono proces naprawy i przekształcania kraju w sprawny organizm. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w Europie. Polska otoczona przez absolutystyczne monarchie, wydające wtedy 2/3 dochodów na swoje armie, niestety szybko stała się celem ich kolejnego przeciwdziałania. Doprowadziło to w 1792 roku do kolejnego rozbioru Polski. Idee tej wolnościowej Konstytucji, w zamiarze której była także naprawa gospodarcza Polski, powołanie narodowego banku i emisja papierowego pieniądza, były inspiracją dla Polaków przez lata rozbiorów i upadku. Powracając do zabytkowej kapliczki, trzeba skonstatować, że mamy prawdziwy skarb materialnej kultury religijnej i narodowej, umiejscowiony przy drodze Łaziska – Mniszek. Pamiętający wielkie wydarzenie w historii Polski. Szkoda, że ten pomnik jest tak mało znany, zaniedbany i nie reklamowany. A jest się czym szczycić! Kult św. Jana Nepomucena jest w Polsce, bardzo rozpowszechniony. Właściwie w każdej miejscowości jest figura, kapliczka, ołtarz, feretron lub sztandar przedstawiające tego Świętego. Św. Jan Nepomucen jest patronem mostów, chroniącym przed powodzią, czczony jest jako męczennik Sakramentu Pokuty, a także jako patron dobrej sławy.

Kapliczka znalazła się też wśród ilustracji mapy atrakcji i szlaków turystycznych w okolicach Orońska.

Mapa turystyczna okolic Orońska (z portalu: http://www.oronsko.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=92&strona=1&sub=66)

0 komentarzy dotyczących “Św. Jan Nepomucen ze wsi Łaziska

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: