Czechy Europa

Via Czechia –  2 x 1000 km wzdłuż czeskich granic

Rok 2020 przyniósł Czechom dwa długodystansowe przejścia wzdłuż granic Republiki, ścieżkami określonymi wspólnym mianem Via Czechia. Inicjator przedsięwzięcia, Jan Hocek podzielił szlak na Północny i Południowy – Severní i Jižní stezka, a że zna całość z autopsji, oba opisał w przewodnikach.

Szlaki pomyślane są tak, aby co 20-25 km można było przenocować w schronisku czy latem na kempingu albo polu namiotowym, żeby w każdej niemal chwili można było przejście przerwać lub w wznowić. Szlaki bowiem są przeznaczone dla turystów pieszych i rowerzystów, a zimą można je z powodzeniem pokonać na nartach turowych, które mają w Europie coraz więcej zwolenników.

Ruiny zamku Cornštejn (fot. z portalu poświęconego Via Czechia: https://viaczechia.cz/)

Wariant północny liczy 1058 km i jest podzielony na 47 etapów; przebiega przez 18 pasm górskich, 8 parków krajobrazowych, 2 parki narodowe oraz kilka rezerwatów przyrody. Jego przejście w całości wiąże się z pokonaniem 50 tys. m przewyższenia, można też stanąć na najwyższym, najniższym, wysuniętym najdalej na zachód i najdalej na wschód punkcie czeskiego terytorium.

Wariant południowy jest nieco krótszy – liczy 1051 km i jest podzielony na 44 etapy; przebiega przez 15 pasm górskich, 6 parków krajobrazowych, 2 parki narodowe oraz mnóstwo rezerwatów przyrody. Jeśli ktoś przejdzie go w całości, pokona 20 tys. m przewyższenia, stanie na najbardziej na południe, najbardziej na wschód i najbardziej na zachód wysuniętych punktach czeskiego terytorium.

Oczywiście kierunek przechodzenia całości jak i poszczególnych odcinków jest dowolny, tylko – ze względów marketingowych – zaokrągla się długość każdego z wariantów Via Czechia do 1000 km.

Mapa Czeskiej Republiki z zaznaczonymi wariantami i odcinkami Via Czechia
(fot. z portalu: https://viaczechia.cz/)

Portal poświęcony Via Czechia: https://viaczechia.cz/ oraz fanpage na FB: https://www.facebook.com/ViaCzechia/

Via Czechia i inne szlaki Czeskiej Republiki opisuje także portal: https://www.krusnehory.eu/trasy

Przewodniki po Via Czechia można kupić w księgarniach internetowych, np.: https://www.nalehko.com/produkt/kniha-via-czechia-severni-stezka/

Pomysłodawca Via Czechia, Jan Hocek jest z wykształcenia biologiem i nauczycielem gimnastyki, przewodnikiem, fotografem i publicystą.

0 komentarzy dotyczących “Via Czechia –  2 x 1000 km wzdłuż czeskich granic

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: