Europa Polska Z zielnika warszawskiego trawnika

Szarłat szorstki, zwany amarantusem

Wywodząca się z greckiego nazwa amaranthus oddaje fakt, że nawet po ścięciu kwiaty szarłatu bardzo długo zachowują świeżość – nie więdną!

Ta właśnie cecha oddana w pochodzącej z języka greckiego nazwie szarłatu, sprawiła, że roślina trafiła do niejednego ogrodu, zwłaszcza jej efektowniejsze odmiany takie jak szarłat zwisły, którego kwiaty mają szkarłatną barwę.

Szarłat szorstki na warszawskim trawniku, fot. Paweł Wroński

Pożytków z szarłatu, niezależnie od odmiany, jest więcej. Jego nasiona zawierają szereg wartościowych substancji odżywczych takich jak skrobia i tłuszcze. Są cenione przez zwolenników zdrowej żywności Mogą także stanowić znakomity pokarm dla ptaków. Ziele rośliny jest źródłem wielu cennych substancji w tym soli mineralnych, garbników, białek i witaminy C, dzięki czemu stanowi wartościowy składnik paszy dla zwierząt hodowlanych. Ziele wykorzystuje się też do celów leczniczych, gdyż zawarte w nim substancje działają antybakteryjnie.

Ze względu na swoje właściwości użytkowe, szarłat nazywany bywa „złotem Inków”, bądź „zbożem XXI w.”

Kwitnący na warszawskim trawniku szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus), fot. Paweł Wroński

Ma też szarłat zgoła odmienną twarz – jest utrapieniem rolników. Jeśli pojawi się bowiem w uprawach, odbiera innym roślinom wodę i składniki odżywcze zawarte w glebie. Jako gatunek silnie inwazyjny rozrasta się szybko, szczególnie w miejscach nasłonecznionych i dobrze nawodnionych. A ponieważ dorasta sporych rozmiarów – nawet do 130 cm wysokości i tworzy gęste zarośla, odbiera innym roślinom światło.

Szarłat szorstki jest pospolitą rośliną – występuje głównie na stanowiskach ruderalnych, na nieużytkach, przydrożach, łąkach i polanach. Natomiast w uprawach pojawia się najczęściej na zagonach z roślinami okopowymi (buraki, ziemniaki), strączkowymi i kukurydzą oraz w zbożu jarym.

Nasiona amaranthusa są długowieczne, w glebie mogą przetrwać nawet 40 lat, czekając na optymalne warunki do rozwoju, a każde ziele szarłatu wytwarza ich tysiące! Szarłat kwitnie od czerwca do października.

Szarłat – szkodliwość i zwalczanie: https://budujesz.info/artykul/szarlat-szorstki-opis-szkodliwosc-i-zwalczanie,1346.html

Szarłat w ogrodzie: https://budujesz.info/artykul/szarlat-amaranthus,325.html

Szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus): https://ciechagro.pl/pl/atlas-chwastow/szarlat-szorstki

0 komentarzy dotyczących “Szarłat szorstki, zwany amarantusem

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: