Wywodząca się z greckiego nazwa amaranthus oddaje fakt, że nawet po ścięciu kwiaty szarłatu bardzo długo zachowują świeżość – nie więdną!
Ta właśnie cecha oddana w pochodzącej z języka greckiego nazwie szarłatu, sprawiła, że roślina trafiła do niejednego ogrodu, zwłaszcza jej efektowniejsze odmiany takie jak szarłat zwisły, którego kwiaty mają szkarłatną barwę.

Pożytków z szarłatu, niezależnie od odmiany, jest więcej. Jego nasiona zawierają szereg wartościowych substancji odżywczych takich jak skrobia i tłuszcze. Są cenione przez zwolenników zdrowej żywności Mogą także stanowić znakomity pokarm dla ptaków. Ziele rośliny jest źródłem wielu cennych substancji w tym soli mineralnych, garbników, białek i witaminy C, dzięki czemu stanowi wartościowy składnik paszy dla zwierząt hodowlanych. Ziele wykorzystuje się też do celów leczniczych, gdyż zawarte w nim substancje działają antybakteryjnie.
Ze względu na swoje właściwości użytkowe, szarłat nazywany bywa „złotem Inków”, bądź „zbożem XXI w.”

Ma też szarłat zgoła odmienną twarz – jest utrapieniem rolników. Jeśli pojawi się bowiem w uprawach, odbiera innym roślinom wodę i składniki odżywcze zawarte w glebie. Jako gatunek silnie inwazyjny rozrasta się szybko, szczególnie w miejscach nasłonecznionych i dobrze nawodnionych. A ponieważ dorasta sporych rozmiarów – nawet do 130 cm wysokości i tworzy gęste zarośla, odbiera innym roślinom światło.
Szarłat szorstki jest pospolitą rośliną – występuje głównie na stanowiskach ruderalnych, na nieużytkach, przydrożach, łąkach i polanach. Natomiast w uprawach pojawia się najczęściej na zagonach z roślinami okopowymi (buraki, ziemniaki), strączkowymi i kukurydzą oraz w zbożu jarym.
Nasiona amaranthusa są długowieczne, w glebie mogą przetrwać nawet 40 lat, czekając na optymalne warunki do rozwoju, a każde ziele szarłatu wytwarza ich tysiące! Szarłat kwitnie od czerwca do października.
Szarłat – szkodliwość i zwalczanie: https://budujesz.info/artykul/szarlat-szorstki-opis-szkodliwosc-i-zwalczanie,1346.html
Szarłat w ogrodzie: https://budujesz.info/artykul/szarlat-amaranthus,325.html
Szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus): https://ciechagro.pl/pl/atlas-chwastow/szarlat-szorstki
0 komentarzy dotyczących “Szarłat szorstki, zwany amarantusem”