Stolica zachwyca

Mural z Madonną przy Osowskiej na Grochowie

W Warszawie jest mnóstwo kapliczek w podwórzach-studniach, pośród starych kamienic i przy ulicach, zwłaszcza na Pradze. Ale mural z Madonną znam tylko jeden…

Mural z Madonną, róg Osowskiej i Domeyki, w Warszawie na Grochowie (Gocławku), fot. Paweł Wroński

Nie wiem przy tym ani kto, ani kiedy go stworzył. Jak napisałem na fanpage’u grupy Kapliczki przydrożne – Wayside shrines na Fecebooku, „Madonna stoi na kuli ziemskiej oplecionej przez węża, czyli dość typowe przedstawienie MB, ale forma dość rzadka. Nie mam pojęcia kto i kiedy wykonał ten mural, ale fajnie że trwa w tym miejscu od lat” i nie jest traktowany jako miejsce kultu.

Szkoda tylko, że tynk odpada, bo to może skrócić żywot przedstawienia. Z drugiej strony, cóż – nic nie jest wieczne…

Mural z Madonną, róg Osowskiej i Domeyki, w Warszawie na Grochowie (Gocławku), fot. Paweł Wroński

Wzmianki o muralu: https://www.twoja-praga.pl/praga/ulice/2813.html, https://www.twoja-praga.pl/praga/ulice/2474.html, https://grochow.pl/mural-matka-boska-domeyki-18,a1313 (autor tej wzmianki, Tomasz Jarosz, pisze, że mural powstał w 2010 roku) oraz na stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego, prowadzonej od 2009 r.: https://etnograficzne.wordpress.com/category/matka-boska/ (autor tej z kolei wzmianki pisze, że w tym miejscu były wcześniej drzwi wejściowe do kamieniczki Domeyki 18, które zamurowano)

0 komentarzy dotyczących “Mural z Madonną przy Osowskiej na Grochowie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: