FFB Skarby Krakowa

„Gościnność benedyktyńska” w opactwie w Tyńcu

Ora et labora” – słynna maksyma benedyktyńska – „Módl się i pracuj” znajduje wyraz w tynieckim opactwie. Na miejscu jest księgarnia, sklepik z wyrobami benedyktyńskimi, w tym z piwem warzonym w klasztornym browarze, kawiarnia i restauracja, skromna z pospolitymi, ale smacznymi potrawami o znamiennej nazwie „Gościnność benedyktyńska”.

Skosztowaliśmy tam gołąbków i pierogów. Były całkiem niezłe, a zapewne tym smaczniejsze, że do usytuowanego w bramie opactwa lokalu weszliśmy obładowani zakupami ze sklepiku :), a w zasadzie kilku sklepików. Było więc tam w czym wybierać, bo w ofercie, oprócz dewocjonaliów, wyroby zakonne z całej Polski, zresztą nie tylko benedyktyńskie.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to najstarszy, istniejący klasztor w Polsce, świadek kształtowania się państwa polskiego oraz ważny ośrodek kultury i duchowości. Jan Długosz odwiedził klasztor w 1467 roku, i opisał go jako „piękny klejnot Ojczyzny”.

Opactwo benedyktynów w Tyńcu: https://opactwotynieckie.pl/

0 komentarzy dotyczących “„Gościnność benedyktyńska” w opactwie w Tyńcu

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: