Tradycja wykorzystywania bursztynu sięga na Litwie 4 tysięcy lat. Plemiona bałtyckie używały litego bursztynu do wyrobu biżuterii i narzędzi tkackich, leczenia chorób i ochrony ludzi przed złymi duchami. Przez stulecia kadzidło bursztynowe służyło do ochrony dzieci, nowożeńców i żołnierzy idących na wojnę. We współczesnym świecie kontynuację stanowi wyrób jubilerskich precjozów i wykorzystanie bursztynu w litewskim przemyśle wellness.

W czerwcu 2021 roku, na Mierzei Kurońskiej, w Nidzie, otwarło podwoje nowe Muzeum Bursztynu. Dotychczas kluczową placówką eksponującą historię litewskiego złota była placówka w Połądze, skupiające się głównie na tym, jak używano bursztynu do dekoracji pałaców od końca XVIII do początku XX wieku. Koncepcja nowego muzeum w Nidzie odwołuje się natomiast do drogi jaką przebył bursztyn – od natury do kultury. Wystawa prezentuje rzadkie okazy bursztynu i wykonane z tego materiału dzieła sztuki. Ekspozycję uzupełnia wirtualna opowieść o powstawaniu bursztynu z jego różnymi formami, kolorami i inkluzjami. Muzeum w Nidzie założyli Virginija i Kazimieras Mizgiris, działacze kulturalni, pasjonaci fotografii, miłośnicy i kolekcjonerzy bursztynu.

Muzeum zlokalizowano w Nidzie, kluczowej miejscowości Mierzei Kurońskiej, wpisanej na listę UNESCO ze względu na unikalną florę, faunę i dziedzictwo etnograficzne. Jednocześnie to region bodaj najchętniej odwiedzany na Litwie, w którym magnesem dla turystów są piękne nadbałtyckie plaże.

Największy bursztyn jaki można oglądać w muzeum w Nidzie założonym przez Virginiję i Kazimierasa Mizgirisów waży 3,82 kg
Bursztynowa droga na litewskim Wybrzeżu Bałtyku (jęz. polski): https://www.lithuania.travel/pl/place/bursztynowa-droga-nad-litewskim-morzem
Informacje dla turystów o całym kraju (ang.): https://stayin.lithuania.travel/
0 komentarzy dotyczących “Bałtyckie złoto, czyli Litwa bursztynem stoi”