Austria Europa

Covid-19 – aktualne środki bezpieczeństwa w Austrii

Austria pozostaje od lat na czele rankingów urlopowych zimowych destynacji Polaków. Nawet w zeszłym roku, gdy austriackie stoki były oficjalnie zamknięte dla gości zza granicy, Polacy znaleźli się na drugim miejscu, zaraz po turystach niemieckich jeśli chodzi o ilość wykorzystanych osobo-noclegów w kurortach narciarskich!

Warto więc wiedzieć jakie wymogi należy spełnić by móc szusować po alpejskich stokach w stacjach narciarskich Austrii. A zatem, cytuję materiały Austria.info:

Restauracje, hotele, ośrodki rekreacyjne oraz instytucje kulturalne są ponownie otwarte. Tutaj przeczytacie więcej na temat aktualnych środków bezpieczeństwa.

Aktualna sytuacja w Austrii

Nowe środki bezpieczeństwa w Austrii od poniedziałku 8 listopada: obowiązuje zasada „2-G” – dowód szczepienia i przebycia infekcji.

Austria jest jednym z wielu krajów europejskich, w których obserwuje się obecnie coraz większą liczbę przypadków zakażeń. Austriacki rząd federalny kilka tygodni temu wdrożył plan stopniowego zaostrzania środków ochrony. Realizacja tego planu zostanie teraz przyspieszona. Oznacza to w praktyce, że od poniedziałku 8 listopada w życie weszła zasada 2-G (dowód szczepienia i przebycia infekcji). Obowiązuje ona w restauracjach, hotelach, gastronomii nocnej, obiektach kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych oraz w kolejkach linowych. Te konsekwentne zasady są niezbędne i mają na celu ograniczenie liczby infekcji. Jednocześnie dzięki nim turystyka zimowa w Austrii będzie możliwa. Ponadto badanie przeprowadzone we wrześniu przez Österreich Werbung wykazało, że wskaźnik wyszczepienia wśród osób planujących urlop w Austrii wynosi około lub ponad 80 procent (były to dane ankietowe z Austrii, Niemiec, Holandii, Polski, Czech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii).

Austria udowodniła już latem, że odpowiedzialna turystyka podczas pandemii jest możliwa. Austria jako odpowiedzialny kraj podejmuje teraz wszelkie niezbędne środki, aby chronić zarówno gości, jak i pracowników branży turystycznej również zimą. „Dzięki surowym, jasnym i przewidywalnym przepisom wchodzimy w sezon zimowy z dużym poczuciem odpowiedzialności. Branża turystyczna jest bardzo dobrze przygotowana do realizacji tychże postanowień. Jasne jest, że osoby zaszczepione w przyszłości prawie nie odczują żadnych ograniczeń. Oczywiście dotyczy to również turystyki i naszych zimowych gości z zagranicy” – mówi Lisa Weddig, dyrektor zarządzająca Österreich Werbung.

Tym samym w poniedziałek 8 listopada 2021 r. weszły w życie następujące przepisy:

· Zasada 2-G obowiązuje:

 • w obiektach noclegowych
 • w obiektach gastronomicznych
 • w obiektach rekreacyjno-sportowych
 • w instytucjach kulturalnych
 • w kolejkach linowych
 • podczas korzystania z usług wymagających bliskiego kontaktu (np. fryzjer)
 • na imprezach dla 25 osób lub więcej

· Wszelkiego rodzaju testy na koronawirusa (zarówno testy PCR, jak i testy antygenowe) nie są już honorowane jako dokument upoważniający do wstępu.

· W przypadku dokumentów potwierdzających spełnienie wymogów zasady 2-G obowiązuje 4-tygodniowy okres przejściowy. W tym okresie pierwsza dawka szczepionki w połączeniu z testem PCR będzie jeszcze służyć jako dowód wstępu – nie ma więc potrzeby pełnej immunizacji w okresie przejściowym.

· Noszenie maski FFP-2 jest obowiązkowe w sklepach, muzeach i bibliotekach.

· Ważność certyfikatów szczepień zostaje skrócona do dziewięciu miesięcy od momentu przyjęcia pełnego szczepienia (poprzednio 12 miesięcy). Następnie konieczne jest przyjęcie kolejnej dawki (zwykle trzeciej) dla utrzymania ważności certyfikatu. Obowiązuje trzytygodniowy okres przejściowy.

· Dzieci do 12. roku życia są obecnie zwolnione z obowiązku przedstawienia jakiegokolwiek dowodu wstępu. Powyższe zasady powinny obowiązywać również w przyszłości. Trwają prace nad praktycznym rozporządzeniem, które dotyczyć będzie dzieci od 12. roku życia.

https://www.austria.info/pl/informacje-ogolne/pozostancie-zdrowi?utm_source=Newsletter&utm_medium=E-Mail

Bieżące informacje (w jęz. polskim): https://www.austria.info/pl

1 komentarz dotyczący “Covid-19 – aktualne środki bezpieczeństwa w Austrii

 1. Wiadomość od Austria.info z dnia 19 listopada 2021

  Szanowni Państwo,

  Austria tak jak większość krajów europejskich odnotowuje wzrost zakażeń koronawirusem. W związku z obecną sytuacją pandemiczną rząd federalny Austrii reaguje zdecydowanymi środkami bezpieczeństwa, ogłaszając tymczasowy lockdown dla całej Austrii, który zacznie obowiązywać od poniedziałku 22 listopada. Lockdown zostanie poddany ocenie po 10 dniach i ma się zakończyć najpóźniej 13 grudnia. Dotyczy to osób zarówno zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Z tego względu podróże turystyczne w tym momencie nie są możliwe. O wszelkich szczegółach będziemy Państwa na bieżąco informować.

  Austria jako odpowiedzialny kraj przygotowała się do turystyki zimowej w najlepszy możliwy sposób, stosując takie środki zapobiegawcze jak zasada 2-G. Niemniej jednak obecna sytuacja sprawia, że ze względu na wzrost zakażeń konieczne jest wprowadzenie lockdownu jako środka tymczasowego. Austria rozpocznie sezon zimowy tak szybko, jak tylko pozwoli na to ogólna sytuacja.

  Oświadczenie Lisy Weddig, Dyrektor generalnej Österreich Werbung:

  Z punktu widzenia turystyki lockdown bardzo nam szkodzi. Niemniej jednak jest to konieczne ze względu na wzrastającą liczbę zakażeń. Zainteresowanie urlopem zimowym w Austrii utrzymuje się na wysokim poziomie. Jesteśmy przekonani, że sezon zimowy w Austrii będzie możliwy przy zastosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, jak tylko sytuacja ulegnie poprawie. Gospodarze Austrii już latem prowadzili bezpieczną i odpowiedzialną turystykę i nadal będą postępować w taki sam sposób podczas zimy.

  Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: