Stolica zachwyca

Taki pejzaż – wystawa prac Wilhelma Sasnala

Wilhelm Sasnal uchodzi dziś za jednego z najbardziej utalentowanych artystów pokolenia lat 70. XX wieku. Nic więc dziwnego, że jego prace wystawione w muzeum Polin przykuły uwagę szerokiej publiczności.

Bardzo podobała mi się aranżacja wystawy – ściany wyłożone folią aluminiową przeniosły bowiem oszczędne w środkach wyrazu prace Sasnala w iście kosmiczny wymiar, nadając charakteru ekspozycji zatytułowanej Taki pejzaż. Wystawa jest zachęta do dialogu z naszą historią – z problemami, które niezałatwione tkwią jak zadra w naszych duszach, budząc co pewien czas upiory, Artysta ociera się o kwestie antysemityzmu i faszyzmu, kreśli też niezbyt pochlebny obraz naszej ojczyzny w obrazie zatytułowanym Przekrój przez Polskę, na którym obok przekroju przez bryłę bazyliki widnieją ziemniaczane bulwy. Poruszył mnie też fotograficzny, a innym razem komiksowy styl prac Sasnala. Żałuję tylko, że na oprowadzanie przez artystę nie było już można dostać biletów.

W przytoczonych wyżej filmach, autor podkreśla jakie wywarł na nim wrażenie i jaki miał wpływ na jego odbiór krajobrazu historycznego i naturalnego słynny dokument z 1985 roku – Shoah (Zagłada) Claude’a Lanzmanna.

Oto migawki z wystawy z 6 stycznia 2022 roku, którą zwiedziłem w towarzystwie trzech koleżanek. Wybraliśmy termin Trzech Króli – czwartek z wolnym wstępem do muzeum, w nadziei, że nie będzie tłumów. Dobrze jednak, że poszliśmy tam zaraz po otwarciu POLIN, bo jak opuszczaliśmy wystawę (koło godziny 12.), to w kolejce do wejścia trzeba już było stać długie godziny…

Tytuł wystawy wymyślił jej kurator, a zaczerpnął go z tytułu wiersza Andrzeja Schmidta, wyśpiewanego swojego czasu po mistrzowsku przez Ewę Demarczyk.

Obrazy Wilhelma Sasnala cieszą się międzynarodowym uznaniem, lecz w Polsce były pokazywane stosunkowo rzadko – ostatnia znacząca wystawa odbyła się w 2007 roku w warszawskiej Zachęcie. Wystawa w Muzeum POLIN jest pierwszą indywidualną prezentacją jego twórczości w polskim muzeum, obejmującą prace powstałe w ciągu minionych dwudziestu lat. Ekspozycja jest ważnym wydarzeniem z dziedziny sztuki współczesnej – zarówno w kontekście polskim, jak i światowym. Znalazły się na niej prace udostępnione przez artystę, a także z kolekcji polskich (w tym Muzeum POLIN) i zagranicznych, często pokazywane po raz pierwszy (z tekstu o wystawie Taki pejzaż, zamieszczonego na stronach POLIN).

Wilhelm Sasnal (ur. 1972) życie i twórczość: https://culture.pl/pl/tworca/wilhelm-sasnal

Wystawa Taki pejzaż w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: https://polin.pl/pl/wilhelm-sasnal

O filmie Shoah: https://kulturaliberalna.pl/2013/02/12/smolinski-dokument-czy-ikona-shoah-jako-filmowy-lewiatan-czyli-claude-lanzmann-na-berlinale-esej/

0 komentarzy dotyczących “Taki pejzaż – wystawa prac Wilhelma Sasnala

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: