„Między kolektywizmem a indywidualizmem – japońska awangarda lat 50. i 60. XX wieku”, to tytuł wystawy prezentującej dorobek artystów z Kraju kwitnącej wiśni z dwóch dekad kluczowych dla okresu przemian, jakie zachodziły w powojennej Japonii.
Okupacja amerykańska trwała do 1952 roku, a pod koniec tego okresu wybuchła wojna w Korei (1950-1953), kraju okupowanym z kolei przez Japonię do 1946 roku. Powojenna Japonia włączyła się w nurt światowych przemian, co spowodowało zamęt w jej narodowej, tradycyjnej na wskroś kulturze, przynosząc ożywienie i radykalne zmiany.
Na wystawie są instalacje, obrazy, grafiki, rzeźby i zdjęcia, stworzone przez artystów poszukujących wówczas własnej drogi, zazwyczaj kontestujących tradycyjne formy i techniki oraz struktury organizacyjne.
Oto migawki z wystawy; zdjęcia zrobiłem 16 stycznia 2022 roku.






















„Odradzająca się po wojnie Japonia przekształcała się w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w zawrotnym tempie — w 1964 roku była gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, a w 1970 roku światowej wystawy Expo’70. W tytułowych dekadach, chociaż nacechowane były wciąż doświadczeniami wojny i powojennego fermentu politycznego, dokonała się także redefinicja japońskiej kultury. Kształtujący się wówczas w Japonii współczesny język sztuki, obejmujący nowe malarstwo, instalację, performans, fotografię, grafikę czy film, uświadamia dynamikę przemian i oddaje energię sztuki powstającej w tym wyjątkowym okresie, w którym kraj ten po raz pierwszy w swojej historii włączył się w procesy globalnej współpracy i przemian. Otwarcie Japonii na wpływy Zachodu stworzyło w latach pięćdziesiątych XX wieku sprzyjające warunki dla rozwoju sztuki awangardowej — artyści budowali nowe strategie twórczości dalekie od znanych wcześniej form narzucanych przez tradycyjne zhierarchizowane organizacje i stowarzyszenia” (cytat z opisu wystawy na stronach Zachęty}.
„Między kolektywizmem a indywidualizmem – japońska awangarda lat 50. i 60. XX wieku” w Zachęcie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/awangarda-japonska
0 komentarzy dotyczących “Japonia w Zachęcie – baśnie z innego świata”