Stolica zachwyca

Mojsza Zacharowicz Szagałow w MNW

Mojsza Zacharowicz Szagałow – tak nazywał się artysta, który do historii przeszedł jako Marc Chagall. Ba, uznany jest za czołowego malarza-kolorystę, a nazywano go także malarzem aniołów ze względu na często pojawiający się w jego dziełach motyw.

Urodzony nieopodal Witebska w 1887 roku malarz przeżył 98 lat. Nic więc dziwnego, że kuratorzy warszawskiej ekspozycji wybrali jako wiodącą grafikę zatytułowaną „Moje źycie” – jedną z 14 jakie wzbogaciły ostatnio zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie. Widać w niej bowiem i jego korzenie, i mistrzostwo z jakim łączył różnorodne techniki. Pochodził z rodziny żydowskiej z Imperium Rosyjskiego (dziś to Białoruś).

Jego korzenie i twórczość spowodowały, że musiał opuścić najpierw rodzinną Rosję, a potem Francję gdzie próbował osiąść razem z pierwszą żoną, Bellą. Z Ameryki do której wyemigrował wrócił dopiero po wojnie, w 1948 roku i osiadł we Francji. Jego biografię wzbogacają pobyty w Polsce, Palestynie, Niemczech, Szwajcarii… Nawiązanie do pochodzenia znajdziemy także w grafice zatytułowanej „Wizyta Mojżesza i złotego cielca w pracowni”, czy w pracy „Wokół Księgi Wyjścia”, w której pojawia się także postać anioła, i to na pierwszym planie.

„Wizyta Mojżesza i złotego cielca w pracowni”, fot. Paweł Wroński
„Wokół Księgi Wyjścia”, fot. Paweł Wroński

Zaledwie, a może aż 14 grafik z różnych okresów życia Chagalla złożyło się na tę pełną ekspresji i barw wystawę. Gorąco polecam!

Biografia artysty: https://niezlasztuka.net/ciekawostki/marc-chagall-malarz-aniolow/

Chagall w MNW: https://www.mnw.art.pl/wystawy/chagall,245.html

0 komentarzy dotyczących “Mojsza Zacharowicz Szagałow w MNW

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: