120. urodziny Sopotu

Koncert w Operze Leśnej w Sopocie

To było kulminacyjne wydarzenie obchodów 120-lecia kurortu w Sopocie, Wystąpili powszechnie znani artyści i goście związani stricte z Sopotem. Otwarcia dokonał prezydent Sopotu, Jacek Karnowski. A potem rozbrzmiały dźwięki „Fantazji dla Sopotu”, utworu skomponowanego przez Jana A.P. Kaczmarka z okazji jubileuszu. Wykonała go Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Dyrygował Wojciech Rajski.

Opera Leśna, 11 września 2022. Jan A.P. Kaczmarek ‚Fantazja dla Sopotu” – premierowe wykonanie podczas koncertu
z okazji 120 urodzin kurortu

Kompozytor Fantazji dla Sopotu, Jan A.P. Kaczmarek został nagrodzony Oscarem w 2005 roku za muzykę do filmu „Marzyciel”.

Na podstawie: https://imprezy.trojmiasto.pl/Urodziny-Sopotu-imp515021.html#all
Otwierające przemówienie Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, fot. Paweł Wroński

Kogo usłyszeliśmy ponadto? Wystąpili miedzy innymi Katarzyna Nosowska, Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Miuosh, KeV Fox, Laboratorium Pieśni, Olaf Deriglasoff. Zresztą niektórzy artyści wystąpili kilkakrotnie i do tego w różnych konfiguracjach, a pałeczkę dyrygenta przejął Jan Stokłosa. Jak zapowiedział Andrzej Smolik, dyrektor artystyczny koncertu: „Ze względu na różnorodność artystów wokalistów, barw głosów i różnic pokoleniowych forma będzie miała eklektyczny charakter. Łączymy retro z nowoczesnością, by skłonić się historii i zapewnić komunikatywność. Orkiestra plus elektronika plus żywy rockowy zespół dają całe spektrum możliwości wykreowania ciekawego brzmienia całości. Widzę też miejsce dla kilku solistów związanych z Trójmiejską sceną, aby ubarwić koncert i dodać mu lokalnej super jakości (…) Koncert finałowy będzie miał charakter współczesny, ale też chcemy ukłonić się tradycji„. I tak rzeczywiście było 🙂

Koncert zaplanowany na 1 kwietnia 2022 przeniesiono na 11 września ze względu na toczącą się w Ukrainie wojnę. W swoim otwierającym wystąpieniu, prezydent miasta wspomniał o uchodźcach z Ukrainy, którzy znaleźli spokojną przystań w nadbałtyckim kurorcie.

Katarzyna Nosowska – wybitna tekściarka, wokalistka, osobowość, artystka, autorka bestsellera „A ja żem jej powiedziała…” (…) To artystka, która musi wynajmować sporych rozmiarów magazyn, by pomieścić wszystkie statuetki i dyplomy dla najlepszej polskiej wokalistki i autorki tekstów.

Cytat za: https://imprezy.trojmiasto.pl/Urodziny-Sopotu-imp515021.html#all

Koncert, który miał się początkowo odbyć na Ergo Arenie przeniesiono do Opery Leśnej. Wchodzących tłumnie słuchaczy przywitały Food Trucki i rozświetlona barwnymi reflektorami scena. Ponadto na ulicach Sopotu dało się zauważyć emocje, gdy ze wszystkich stron napływały fale ludzi, kierując się do alei prowadzącej do Opery Leśnej.

Daria Zawiałow to niezwykle utalentowana artystka i jeden z najmocniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej. Jest autorką tekstów oraz kompozytorką. Po zaledwie dwóch studyjnych albumach rozkochała w sobie tysiące fanów i stanęła w szeregu topowych polskich wokalistek. Jej utwory są grane przez największe stacje radiowe i podbijają listy przebojów, a teledyski zdobywają miliony wyświetleń.

Cytat za: https://imprezy.trojmiasto.pl/Urodziny-Sopotu-imp515021.html#all

Recenzenci koncertu zarzucili dyrektorowi artystycznemu, że chociaż jest świetnym muzykiem, to jednak było nudno, bo nie udało mu się porwać publiczności, mimo tak znakomitych i różnorodnych wykonawców: „Andrzej Smolik – kompozytor, któremu powierzono przygotowanie artystycznej części Urodzin Sopotu, z jednej strony udźwignął temat, ponieważ nie można było przyczepić się do strony jakościowej, z drugiej jednak kompletnie nie poradził sobie ze wzbudzeniem emocji wśród publiczności. A było tu pełne pole do popisu. Niestety to były bardzo nudne urodziny. Szkoda, ponieważ Opera Leśna wypełniła się niemal do ostatniego miejsca.” – pisał Patryk Gochniewski, autor artykułu ze strony https://rozrywka.trojmiasto.pl/Jakosc-super-ale-emocje-jak-na-grzybobraniu-Urodziny-Sopotu-nie-porwaly-n170642.html. Ja siedziałem oczarowany zmieniającymi się w rytm muzyki światłami i wcale nie czułem żebym chciał być bardziej… „porwany” 🙂

Miuosh, a właściwie Miłosz Borycki, urodzony w 1986 roku – raper, producent, właściciel wytwórni Fandango Records, reprezentant śląskiego rapu. W swoich tekstach często podkreśla przywiązanie do tego miejsca – przede wszystkim do Katowic. Na przestrzeni lat przeszedł niemałą metamorfozę. Od osoby związanej ze środowiskiem reggae, przez trueschoolowego rapera, po szeroko rozumianego artystę nagrywającego między innymi ze Smolikiem, Budką Suflera, Myslovitz.

Cytat za: https://imprezy.trojmiasto.pl/Urodziny-Sopotu-imp515021.html#all

Na koniec koncertu, który przeciągnął się do w pół do 11. orkiestrę i solistów wspomógł gdański chór uniwersytecki.

Na koniec orkiestrę i solistów wspomógł chór uniwersytecki z Gdańska, fot. Paweł Wroński

Olaf Deriglasoff – Legenda gdańskiej sceny alternatywnej, z przekonania i religii muzyk rockowy, a z wykształcenia… mistrz złotnictwa. Artysta wszechstronnie uzdolniony – basista, gitarzysta, kompozytor, producent, autor tekstów. Bezkompromisowy i niezależny. Znany z ostrej stylistyki. Gra emocjami, odważnie zmieniając muzyczne konwencje. Nie przejmuje się najnowszymi trendami. Komponuje to, na co ma ochotę, zdobywając dzięki temu uznanie wśród miłośników rockowych brzmień. Chętnie eksperymentuje, próbując swoich sił w różnych muzycznych składach.

Cytat za: https://prestiztrojmiasto.pl/magazyn/52/ludzie/buntownik-z-wyboru
Zapowiedź koncertu urodzinowego (grafika ze strony Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART)

Opera Leśna: https://bart.sopot.pl/nasze-obiekty/opera-lesna

Polecam kwaterę z której sami korzystaliśmy w Dolnym Sopocie (Mieszka I nr 7 m. 16): http://www.apartamentamber.pl/index.php?pl=cennik

0 komentarzy dotyczących “Koncert w Operze Leśnej w Sopocie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: