Europa Polska

Arboretum SGGW w Rogowie, jesienią

Około 35 km na wschód od Łodzi leży Rogów. Atrakcją tej niewielkiej miejscowości jest Arboretum SGGW – ogród, w którym można podziwiać jedną z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów klimatu umiarkowanego w Polsce. Ogółem w ciągu stu lat – jubileusz 100-lecia przypada na rok 2023 – zgromadzono tu ponad 3 tys. gatunków oraz odmian drzew i krzewów.

Slajdowisko z sobotniej (8 października 2022) wizyty w Arboretum SGGW w Rogowie, fot. Paweł Wroński

Dumą placówki jest kolekcja klonów, obejmująca wszystkie gatunki występujące dziś na świecie. Klonom z Rogowa nadano status Kolekcji Narodowej. Nic więc dziwnego, że wchodzących do arboretum wita rozłożysty platan. Nieopodal zaczyna się las (w tej formie zaaranżowane jest całe arboretum), w którym rzuca się w oczy drzewo o pięknie skrojonych, przebarwionych jesienią na czerwono liściach – klon palmowy (Acer palmatum). Jego charakterystyczny liść placówka przyjęła za swoje logo.

Leśne Powierzchnie Doświadczalne zajmują 3/4 obszaru arboretum. I właśnie tam trafiliśmy na tujowy las, utworzony na miejscu szkółki leśnej w 1936 roku. Przez z górą 80 lat powstała w tym miejscu prawdziwie leśna tujowa enklawa. W zestawieniu z tujami z ogródków przydomowych drzewiaste okazy Żywotnika olbrzymiego (Thuja plicata) zrobiły na nas wielkie wrażenie.

Jesienna odsłona arboretum, do tego w pogodny dzień – było pięknie… Myślę, że kolejna wizyta powinna przypaść wiosną, może w maju, gdy gospodarze placówki organizują piknik „Majówka w Arboretum” 🙂 Wtedy też spenetrujemy Leśne Powierzchnie Doświadczalne, gdyż prawdę mówiąc podczas tej jesiennej wycieczki ledwie liznęliśmy tę najrozleglejszą przecież strefę Arboretum. A ja chciałbym zobaczyć sięgające 45 m wysokości daglezje. Zasadzone jako pierwsze w Arboretum (w 1925 roku) są dziś najwyższymi drzewami w gminie Rogów.

Plan Arboretum SGGW w Rogowie z przewodnika (koszt 10 zł), do nabycia w kasie, fot. Paweł Wroński
Plan Arboretum SGGW w Rogowie ze strony https://lzdrogow.sggw.edu.pl/ogrod/

Arboretum SGGW w Rogowie: https://arboretum.sggw.edu.pl/ oraz fanpage placówki na FB: https://www.facebook.com/Arboretum.w.Rogowie

SGGW Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie: https://lzdrogow.sggw.edu.pl/

0 komentarzy dotyczących “Arboretum SGGW w Rogowie, jesienią

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: