Stolica zachwyca

Anioły z Powązek – rzeźby z zabytkowej nekropolii

Anioł jest bodaj najczęstszym motywem rzeźb nagrobnych na zabytkowej warszawskiej nekropolii (i zapewne na innych starych cmentarzach też).

Nic dziwnego – zgodnie przecież z doktryną chrześcijańską – każdy człowiek ma jednego Anioła Stróża, który towarzyszy mu od momentu narodzin aż do śmierci. Aniołowie pozostają bezimienni. Tylko kilku Archaniołów jest znanych z imienia, w tym najznamienitsza trójka: Michał, Gabriel i Rafael. Bez względu jednak na zajmowaną pozycję w anielskiej hierarchii wszyscy aniołowie są heroldami Boga, jego sługami, wysłannikami i dlatego zanoszą jego przesłania na Ziemię oraz wypełniają bezbłędnie jego wolę.

W zachodniej ikonografii przyjęło się przedstawiać aniołów jako młodzieńców o subtelnej niemal niewieściej urodzie, oczywiście ze skrzydłami. Archaniołów także z atrybutami, a ich imiona tłumaczone na nasz język oznaczają szczególne sfery działania. I tak – Archanioł Michał jest wojownikiem i Księciem Aniołów, pogromcą smoka, opiekunem Kościoła na ziemi, aniołem walczącym o dusze umierających, patronem wielu państw i instytucji (m.in. policji); jego imię oznacza „Któż jak Bóg„. Gabriel, który zaniósł Marii Dziewicy wieść, ze powije Syna Bożego, zwiastował tez przyjście na świat Jana Chrzciciela; jest uważany za Anioła Stróża Świętej Rodziny, a jego imię znaczy „Mąż silny Bogiem„. Rafael jest patronem chorych i podróżnych, a jego imię znaczy „Bóg uleczył„.

O aniołach Biblia wspomina 222 razy, poświęcali im wiele uwagi Ojcowie Kościoła ze św. Augustynem na czele, który tłumaczył że anioł: „Przez to, czym jest, jest duchem, a przez to, co wypełnia, jest aniołem„. Św. Tomasz z Akwinu kilka stuleci później zyskał nawet miano Anielskiego Doktora, gdyż wnikliwie studiował naturę i świat aniołów. Pseudo-Dionizy Areopagita – autor pierwszego dzieła poświęconego aniołom, studiując Pismo Święte podzielił istoty niebieskie (społeczność anielską) na dziewięć chórów, zgodnie z zadaniami przeznaczonymi im przez Boga (hierarchia anielska). Najwyższe chóry: Serafini, Cherubini i Trony podkreślały majestat Boga, chóry pośrednie: Panowania, Moce i Władze odpowiadały za przekazywanie łask Bożych ludziom oraz modlitw i błagań Kościoła, Bogu. Najniższe chóry: Zwierzchności, Archaniołowie, Aniołowie były bezpośrednio zaangażowane w opiekę nad materialnym kosmosem. Strzegły zresztą nie tylko ludzi, ale także wiatrów, Słońca, Ziemi itp., aby żadna część materialnego wszechświata nie była wyłączona spod boskiego panowania.

Powszechnie znana jest krótka modlitwa o wstawiennictwo Anioła Stróża, jedna z pierwszych jakie poznają dzieci z głęboko wierzących rodzin:

„Aniele Boży, stróżu mój

Ty zawsze przy mnie stój.

Rano, wieczór, we dnie, w nocy

Bądź mi zawsze ku pomocy.”

Rzecz o aniołach: https://www.niedziela.pl/artykul/8272/nd/Rzecz-o-aniolach

0 komentarzy dotyczących “Anioły z Powązek – rzeźby z zabytkowej nekropolii

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: