Wystawa „Przesilenie” w MNW obejmowała dzieła malarskie z lat 1880-1910. Dla porównania w obrazy malarzy skandynawskich były wplecione dzieła polskich mistrzów z tego okresu, m.in. Anny Bilińskiej, Olgi Boznańskiej czy Józefa Mehoffera.


Tytuł wystawy nawiązuje do przesilenia w sztuce jakie dokonało się wówczas w całej Europie. W przedstawianym okresie malarze skandynawscy odwoływali się do motywów jakie dobrze znali – ojczystych krajobrazów i prozaicznych nawet zajęć rodaków. Sporo obrazów było poświęconych rybołówstwu. Sceny z rybakami – jak na przykład powracający z połowu witani przez kobiety i dzieci, czy walczący z falami nieopodal brzegu. Częste było także odwoływanie się do zajęć specyficznych dla regionów północnych. Dobrym przykładem był obraz „Polowanie na foki” . Dużo było scen rodzajowych, czego przykładem niech będzie obraz zatytułowany „Z sali wykładowej szkoły ludowej” pędzla Nielsa Bjerrego z Danii.
Poniżej kilka fotograficznych impresji z MNW.





















Zaledwie 20 lat wcześniej narodził się w Europie impresjonizm. Nazwa kierunku pochodziła od tytułu obrazu pędzla Moneta „Impresja. Wschód słońca”. Właśnie niespełna tydzień wcześniej oglądaliśmy ciekawą wystawę poświęconą odbiorowi malarstwa impresjonistów w 3D. Zabraliśmy i na „Przesilenie” okulary z filtrami czerwonym i niebieskim. Jednak nie doświadczyliśmy z Edytą podobnych wrażeń jak u impresjonistów. Nawet Edward Munch, którego słynny „Krzyk” służył na wzmiankowanej wystawie do przyzwyczajenia się do patrzenia przez barwne okulary, tutaj wystawionym obrazem, zatytułowanym „Melancholia” nas nie zachwycił.

Były też obrazy ukryte w drewnianych pudłach z dziurka do patrzenia. Obrazy tak ukryte fascynowały szczegółami.

Podobało się nam zestawienie dzieł malarzy skandynawskich z twórczością polskich artystów. W związku z tym, czas na najciekawsze obrazy malarzy polskich (wspomnianych we wstępie) umieszczone wśród dzieł Skandynawów – Anny Bilińskiej, Olgi Boznańskiej i Józefa Mehoffera. Mamy tu scenę rodzajową, wnętrze pracowni artystki i żonę artysty wśród roślin.



Opis wystawy na stronach MNW: https://www.mnw.art.pl/wystawy/przesilenie-malarstwo-polnocy-18801910,249.html
0 komentarzy dotyczących “Malarze skandynawscy i polscy w MNW”