Stolica zachwyca

Malarze skandynawscy i polscy w MNW

Wystawa „Przesilenie” w MNW obejmowała dzieła malarskie z lat 1880-1910. Dla porównania w obrazy malarzy skandynawskich były wplecione dzieła polskich mistrzów z tego okresu, m.in. Anny Bilińskiej, Olgi Boznańskiej czy Józefa Mehoffera.

Tytuł wystawy nawiązuje do przesilenia w sztuce jakie dokonało się wówczas w całej Europie. W przedstawianym okresie malarze skandynawscy odwoływali się do motywów jakie dobrze znali – ojczystych krajobrazów i prozaicznych nawet zajęć rodaków. Sporo obrazów było poświęconych rybołówstwu. Sceny z rybakami – jak na przykład powracający z połowu witani przez kobiety i dzieci, czy walczący z falami nieopodal brzegu. Częste było także odwoływanie się do zajęć specyficznych dla regionów północnych. Dobrym przykładem był obraz „Polowanie na foki” . Dużo było scen rodzajowych, czego przykładem niech będzie obraz zatytułowany „Z sali wykładowej szkoły ludowej” pędzla Nielsa Bjerrego z Danii.

Poniżej kilka fotograficznych impresji z MNW.

Zaledwie 20 lat wcześniej narodził się w Europie impresjonizm. Nazwa kierunku pochodziła od tytułu obrazu pędzla Moneta „Impresja. Wschód słońca”. Właśnie niespełna tydzień wcześniej oglądaliśmy ciekawą wystawę poświęconą odbiorowi malarstwa impresjonistów w 3D. Zabraliśmy i na „Przesilenie” okulary z filtrami czerwonym i niebieskim. Jednak nie doświadczyliśmy z Edytą podobnych wrażeń jak u impresjonistów. Nawet Edward Munch, którego słynny „Krzyk” służył na wzmiankowanej wystawie do przyzwyczajenia się do patrzenia przez barwne okulary, tutaj wystawionym obrazem, zatytułowanym „Melancholia” nas nie zachwycił.

Edvard Munch „Melancholia” (drugi obraz od prawej), fot. Paweł Wroński

Były też obrazy ukryte w drewnianych pudłach z dziurka do patrzenia. Obrazy tak ukryte fascynowały szczegółami.

Obraz w kasetce do oglądania przez dziurkę, fot. Paweł Wroński

Podobało się nam zestawienie dzieł malarzy skandynawskich z twórczością polskich artystów. W związku z tym, czas na najciekawsze obrazy malarzy polskich (wspomnianych we wstępie) umieszczone wśród dzieł Skandynawów – Anny Bilińskiej, Olgi Boznańskiej i Józefa Mehoffera. Mamy tu scenę rodzajową, wnętrze pracowni artystki i żonę artysty wśród roślin.

Opis wystawy na stronach MNW: https://www.mnw.art.pl/wystawy/przesilenie-malarstwo-polnocy-18801910,249.html

0 komentarzy dotyczących “Malarze skandynawscy i polscy w MNW

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: