Stolica zachwyca Z zielnika warszawskiego trawnika

Głowienka pospolita na warszawskich trawnikach

W 1597 w swoim zielniku, angielski aptekarz John Gerard polecał sok z głowienki zmieszać z olejkiem różanym. Tak przygotowanym preparatem trzeba było namaścić czoło i skronie. Zdaniem XVI-wiecznego specjalisty było to skutecznym panaceum na ból głowy.

Wywar z głowienki zmieszany z miodem różanym leczyć miał wrzody, czopy, zgorzele i przetoki. Był balsamem na bolące gardło, owrzodzenia jamy ustnej i najgorsze nawet rany.

Inwazja jasnotowatych – koniec kwietnia 2023 przy Majdańskiej, fot. Paweł Wroński

Prawdziwą inwazja jasnotowatych, aż się zaróżowiło na warszawskich trawnikach pod koniec kwietnia 2023 roku. Między innymi można wyszukać głowienki pospolite.

Głowienka pospolita, fot. z sieci

Te cudowne właściwości głowienki wynikają z faktu, że roślinka jest bogata w przeciwutleniacze, gorzkie związki zasadowe oraz olejki lotne, w tym kamforę oraz fenchone (czyli bezbarwną oleistą ciecz o strukturze i zapachu podobnym do kamfory – używa się jej dla wzbogacenia aromatu żywności i perfum). Ziele głowienki zawiera także alkaloidy,  saponiny, fenole, garbniki, śluzy, białko, lipidy, rutynę, flawonoidy, witaminy: C, B1, K oraz kwasy: rozmarynowy, urosolowy i kawowy. Współczesne badania lekarskie potwierdziły jej właściwości.

Inwazja jasnotowatych na trawniku przy Majdańskiej, fot. Paweł Wroński

Odwarem z ziela głowienki pospolitej do dziś leczy się: choroby układu moczowo-płciowego oraz pokarmowego. Stosuje się je wewnętrznie przy schorzeniach nerek, pęcherza moczowego, wątroby, jelit i żołądka, a zewnętrznie do płukania jamy ustnej, gardła i genitaliów. Działa ściągająco i przeciwzapalnie.

za stroną: https://lakikwietne.pl/produkty/gatunki/wieloletnie/glowienka-pospolita/

Choć roślina jest popularna w całej strefie klimatu umiarkowanego, przed kilku laty zniknęła niemal całkowicie z łąk i miejskich trawników. A wszystko przez stosowanie chemikaliów. Ostatnie lata przyniosły jednak renesans głowienki, przynajmniej na warszawskich trawnikach. I chociaż formalnie kwitnie od czerwca do października, jej okazy mogą się pojawić w tym roku wcześniej, w ślad za falą ciepła jaka się przetoczyła przez nasz kraj powodując rozkwit kwiatów i liści na konarach drzew i krzewów.

Głowienka jest też ceniona za miododajne właściwości.

Z 1 ha, na którym posiano głowienkę można uzyskać

120 kg miodu!

Dla porównania: z 1 ha facelii uprawnej otrzymuje się 500-1100 kg, z 1 ha nawłoci 400-800 kg (średnia produkcja to 200 kg), z 1 ha rzepaku 150-200 kg, a z 1 ha gryki 80-200 kg miodu. (dane z Intenetu)

Głowienkę Łatwo pomylić z jasnotą purpurową lub bukwicą zwyczajną. Wszystkie te rośliny należą bowiem do rodziny jasnotowatych.

Głowienka pospolita (Prunella vulgaris) i jej właściwości – opis rośliny i jej cech: https://lakikwietne.pl/produkty/gatunki/wieloletnie/glowienka-pospolita/

albo: https://vitamarket.pl/n369-Glowienka-pospolita.html

albo: https://lubicki.pl/nieodkryty-cud-natury-glowienka-pospolita/

albo: http://rozanski.li/2601/nowe-sprzeczne-badania-na-temat-glowienki-pospolitej-prunella-vulgaris-l/

Głowienka pospolita, fot z sieci

Jasnota purpurowa (Lamium purpureum): https://dietetycy.org.pl/jasnota-purpurowa/

Bukwica zwyczajna (Betonica officinalis): https://lakikwietne.pl/produkty/gatunki/wieloletnie/bukwica-zwyczajna/

0 komentarzy dotyczących “Głowienka pospolita na warszawskich trawnikach

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: