Europa Polska

Polska / łódzkie – wiwat Bełchatów!

Gdy w 1960 roku podczas poszukiwań gazu ziemnego natrafiono w Bełchatowie na złoża węgla brunatnego, trudno było powiedzieć – przeklinać czy błogosławić odkrycie.

Teraz nikt nie ma chyba wątpliwości, że natura obdarzyła Bełchatów skarbem. Zasoby węgla brunatnego szacuje się na ponad miliard ton, a produkowana z niego energia jest najtańsza w Polsce. Rocznie pozyskuje się około 33 mln ton surowca, co stanowi ponad połowę krajowego wydobycia. Należące do najbogatszych na świecie złoże pozwala także wytwarzać na miejscu energię elektryczną. W efekcie z miastem utożsamiane są dziś dwa przemysłowe giganty: kopalnia węgla brunatnego i elektrownia. Gdy po 30 latach od odkrycia, gospodarka została uwolniona z okowów ideologii, okazało się, że możliwości wykorzystania bełchatowskiego skarbu są praktycznie nieograniczone. Dziś paliwowo-energetyczna stolica Polski i jej okolice rozwijają się na tyle dynamicznie i pomysłowo, że do Bełchatowa warto zawitać nie tylko służbowo.

Hałda jakich mało
Przede wszystkim, pospołu z zakładami przemysłowymi, zagospodarowano potężne zwałowisko wyrosłe nad wyrobiskiem w latach 1977-1993. Wzniesienie sięga 386 m n.p.m. i góruje nad okolicą na około 170 m. Góra Kamieńsk – bo o niej mowa – zrekultywowana i zalesiona, jest teraz nie tylko  ostoją odradzającej się przyrody ale także najciekawszym na naszym niżu parkiem sportu i wypoczynku, dogodnie skomunikowanym z Łodzią i Warszawą. Zainstalowane na Górze Kamieńsk wyciągi służą narciarzom, a gdy śniegi stopnieją – rowerzystom. Jest rodzinny letni tor saneczkowy i tor kartingowy. W okolicy można poszaleć na maszynach ATV (All Terrain Vechicle), a boiska do siatkówki plażowej i koszykówki, ścianka wspinaczkowa, bungee oraz dmuchana zjeżdżalnia dla najmłodszych dopełniają wachlarza plenerowych urządzeń rekreacyjno-sportowych.

Atrakcyjny Bełchatów
Na sukcesach w branży energetycznej zyskuje samo miasto. Nie trzeba o tym przekonywać fanów piłki siatkowej. Doskonale bowiem znają tutejszy zespół PGE Skra Bełchatów, który święci triumfy w krajowej lidze. Zespół rozgrywa teraz mecze i trenuje w nowej Hali Energia. Najwybitniejsi zaś zawodnicy tej coraz popularniejszej w kraju dyscypliny, uwieczniani są w mieście, w Siatkarskiej Alei Gwiazd. Kompleks sportowy „Moje Boisko-Orlik 2012”, kryte lodowisko i korty tenisowe poszerzają ofertę sportowo-rekreacyjną w centrum Bełchatowa. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, zmodernizowano sieć wodno-kanalizacyjną, a w scenerii odnawianych placów i ulic organizowane są różnorodne imprezy i koncerty. W wybudowanych niedawno handlowych Galeriach: Bawełnianka i Olimpia trudno oprzeć się pokusie zakupów. Równolegle do infrastruktury miejskiej i urządzeń sportowo-turystycznych, w Bełchatowie i okolicach rozwija się sieć hotelowo-gastronomiczna. Prym wiodą w niej obiekty spod znaku Elbest Hotels: „Sport” w mieście i „Wodnik” nad pobliskim Jeziorem Słok, gdzie rozlokowały się także ORW „Słok” i OSiR „Wawrzkowizna”. Wszystkie, oprócz zakwaterowania i różnych form aktywnego wypoczynku oferują organizację konferencji oraz imprez integracyjnych dla firm.

Podróż do wnętrza Ziemi
W 2007 roku na wierzchowinie Góry Kamieńsk pojawiły się turbiny wiatrowe. Jest ich 15, a każda produkuje 2 MW energii rocznie. Nie zanieczyszczają środowiska i zrosły się z krajobrazem. Współcześnie zresztą, inaczej niż przed półwieczem patrzy się na przemysł. Wyrobisko przestało być raną w ziemi, przyczyniającą rozpaczy ekologom. Jako ze wszech miar ciekawy obiekt stało się oryginalną w skali europejskiej turystyczną atrakcją. Ciągnie się przecież 8 km, a jego szerokość dochodzi do 3. Oczywiście pod opieką, ale zejść można nawet na samo dno. Niemal 260 m wgłąb ziemi, aby przyjrzeć się z bliska pracy gigantycznych zwałowarek i kombajnów węglowych. Komu zabraknie odwagi, może spojrzeć w dół z jednego z punktów widokowych na krawędzi wyrobiska.

„Giganty Mocy” 2013
Ostatnim wspólnym przedsięwzięciem miasta oraz kopalni i elektrowni są „Giganty Mocy”. Kryjąca się pod tą nazwą interaktywna ekspozycja pozwoli zrozumieć jak funkcjonuje bełchatowskie zagłębie paliwowo-energetyczne. Jak wydobywa się węgiel brunatny, wytwarza energię elektryczną i jak to wpływa na rozwój regionu. Zakończenie intrygującej nowoczesnością, choć kosztownej inwestycji (20 mln zł z czego połowę stanowią dotacje krajowe i unijne), o ogromnych walorach edukacyjnych, planowane jest na połowę 2013 roku. Otwarcie będzie z pewnością huczną imprezą, która odbije się echem w całym kraju. Nie tak dawno  Bełchatów dowiódł, że potrafi celebrować sukcesy. Przejawem prosperity jest prowadzona od kilku lat rewaloryzacja miejskiego centrum. W ramach akcji wyremontowano ulice 19 Stycznia, Fabryczną, Bawełnianą, główną siedzibę Miejskiego Centrum Kultury, rozbudowano monitoring miejski i wybudowano rondo u zbiegu ulic 19 stycznia oraz Kwiatowej. 12 sierpnia br. Bełchatowianie świętowali drugie już urodziny reprezentacyjnego placu jakim po przebudowie stał się Plac Narutowicza. Nie zabrakło atrakcji i zabaw dla dzieci. Był kiermasz rękodzieła, wyrobów ceramicznych, wikliny i biżuterii i filmowe seanse w Kinie Plenerowym. Imprezę relacjonowało „Zielone Radio Łódź”. Towarzyszyła jej dobra muzyka. Główny jubileuszowy akcent był słodki, gdyż rozstrzygnięto konkurs na „Tort urodzinowy”. W szrankach stanęły trzy wiodące w mieście firmy cukiernicze. Widzowie mogli skosztować ich dzieł, a wiceprezydent miasta, Janusz Mękarski ogłosił zwycięzcę. Została nim ceniona przez mieszkańców za smaczne wyroby firma Piek-Pol Marka Trojanowskiego.

INFO
Dogodnie skomunikowany z metropoliami Bełchatów leży w centralnej Polsce, około 50 km na południe od Łodzi i 162 km od Warszawy, przy trasie ze stolicy do Wrocławia. Liczba mieszkańców przekracza 60 tys. (www.belchatow.pl).

O autorze Paweł Wroński

pedagog, dziennikarz, fotograf / pedagogue, freelance journalist & photographer przewodnik górski, pilot wycieczek / mountain guide, tour leader

1 komentarz dotyczący “Polska / łódzkie – wiwat Bełchatów!

  1. Gdy powstawał ten artykuł wystawa Giganty Mocy była ideą. Dziś jest faktem (http://gigantymocy.pl/):

    Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: