Stolica zachwyca

Przebudzeni, czyli narodziny włoskiego renesansu

Fascynująca wystawa, na którą ściągnięto zabytkowe przedmioty z przodujących muzeów świata, znalazła miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie.

160 eksponatów przyjechało do Polski z ponad 50 instytucji wystawienniczych i kolekcji prywatnych, m. in tak prestiżowych placówek jak: Galeria Borghese z Rzymu, Galeria Uffizi z Florencji, Galeria Estensi z Modeny, Luwr, Muzeum Brytyjskie czy Narodowa Galeria Sztuki z Waszyngtonu.

Warunkiem rozkwitu są korzenie. Ta przyrodnicza prawidłowość trafnie tłumaczy także fenomen wielkiego ożywienia artystycznego, jakie miało miejsce u progu XV w. we Włoszech, a którego głównym źródłem inspiracji było odkrywane na nowo dziedzictwo antyku. To właśnie temu szczególnemu momentowi dziejowemu poświęcona jest wystawa, na której znalazły się cenne i rzadko podróżujące zabytki z najbardziej prestiżowych muzeów i bibliotek świata. W tym szczególnym zestawieniu prezentowane obiekty układają się w spójną, wielowymiarową i fascynującą opowieść o początkach renesansu – wielkiego przełomu, który choć wyrastał z fascynacji przeszłością, miał zdefiniować przyszłość.” (preambuła do tekstu o wystawie ze stron Zamku Królewskiego)

Tytułem nawiązano do tezy o swoistym uśpieniu kulturalnym w wiekach średnich. Uczczono także pamięć Pietra Perugina, wybitnego włoskiego malarza i rysownika, naocznego świadka i uczestnika ówczesnych przemian, którego 500 rocznica śmierci przypadła właśnie na rok 2023.

Fascynacja pozostałościami antyku przypadła we Włoszech na wiek XV (cinquecento). Na wystawie pokazano jak ślady antyku wszechobecne w Rzymie uwidoczniły się wówczas w architekturze, malarstwie i rzeźbie. Jak ówcześni artyści z wiecznego miasta szukali inspiracji w mitach, jak wpływali na nich bohaterowie starożytnych mitów, zwłaszcza postać Heraklesa. Heros długo jeszcze inspirował Europejczyków, o czym świadczy dobitnie postać Jana III Sobieskiego ujęta w konwencji heraklejskiej przez rzeźbiarza pod konie XVII wieku, choć w sztuce renesans ustąpił już wówczas barokowi.

Wystawa „Przebudzeni / ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu” : https://www.zamek-krolewski.pl/przebudzeni

0 komentarzy dotyczących “Przebudzeni, czyli narodziny włoskiego renesansu

Skomentuj jeśli chcesz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.