Austria Europa Polska World Skitest 2023

Porcja folkloru we „Dworze Kukuczka” w Istebnej

Ten wieczór zapadnie wszystkim gościom WorldSkitestu w pamięć, a to dzięki wspaniałym głosom śpiewaków i dynamicznym tańcom zespołu folklorystycznego Estrada „Równica” oraz nader smacznym potrawom, serwowanym przez kuchnię Dworu Kukuczka w Istebnej.

Estrada „Równica” z Ustronia to renomowany zespół z Beskidu Śląskiego, który koncertuje w kraju i za granicą. Założony w 1995 roku ma w repertuarze pieśni i tańce góralskie oraz utwory poetyckie. Głosy mieli fantastyczne, stroje piękne, a do tego jakżeż dynamicznie oni tańczyli – brawo! Usiedliśmy z Mikołajem przy wolnym stole, a okazało się, że trafiliśmy w dziesiątkę, gdyż podczas występu, wystarczyło że obróciłem krzesełko o 180 stopni by zasiąść oko w oko z tancerzami i śpiewakami 🙂

Tradycje muzyczne Trójwsi Beskidzkiej (Koniaków, Istebna, Jaworzynka) oraz Wisły z Ustroniem sięgają początków XX stulecia kiedy to założono w Istebnej najstarszy w tym regionie zespół folklorystyczny. W słynącym z wyrobów koronkarskich Koniakowie też działa od lat podobny zespół. Pod koniec ubiegłego wieku w szkole w Istebnej prowadził WF Józef Broda, którego zasługą było przede wszystkim propagowanie muzyki górali śląskich. Sam grał na wszystkim co tylko mogło wydać dźwięk – od listków brzozy po trombity 🙂 Teraz tę misję kontynuuje Joszko Broda z małżonką i… dwanaściorgiem dzieci!

World Skitest (w roku 2023 test odbył się po raz pierwszy poza granicami Austrii – w dniach 21-24 marca 2023 roku w Wiśle, w ośrodku Skolnity): https://www.worldskitest.com/en/

Skolnity Ski&Bike Park w Wiśle: https://skolnity.pl/ (Skolnity to ośrodek w centrum Wisły, należący obok 4 innych do Grupy Pingwina [są to de facto lunaparki narciarskie z sympatycznymi pingwinami w logo; https://grupapingwina.pl/]. Górna stacja wyciągu krzesełkowego znajduje się na wysokości 660 m [jest tam czynna cały rok karczma]; dolna na wysokości 480 m; łączą je dwie trasy, obsługiwane przez 4-miejscową kolej linową: 800 m długości – czerwona i 1100 m długości, przeznaczona dla rodzin z dziećmi – niebieska, dla stawiających pierwsze kroki na nartach jest jeszcze zielona przy dolnej stacji, obsługiwana przez taśmociąg. Mimo wysokich temperatur [dochodzących do 15-20 st. C w dzień], gospodarze świetnie przygotowali testowy stok – wielkie brawa dla operatora ratraka).

Dwór Kukuczka w Istebnej: https://dworkukuczka.pl/ (budynek nawiązuje stylem do budownictwa górali śląskich i trudno go nie znaleźć gdyż wznosi się przy drodze z Wisły do Istebnej; główną sferą działalności jest w obiekcie organizacja wesel; w nazwie uhonorowano naszego słynnego himalaistę – Jerzego Kukuczkę, który urodził się w Istebnej [jako drugi po Reinholdzie Messnerze zdobył Koronę Himalajów [wszystkie ośmiotysięczniki, a dokonał tego dwa razy prędzej niż jego znakomity kolega z Południowego Tyrolu]).

Podczas wieczoru w Dworze Kukuczka wystąpili śpiewacy i tancerze z Estrady Regionalnej „Równica” Im. Renaty Ciszewskiej (zespołu założonego w 1995 roku): https://www.facebook.com/profile.php?id=100063724172410

0 komentarzy dotyczących “Porcja folkloru we „Dworze Kukuczka” w Istebnej

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: