Azja Indie

Indie – święta rzeka Ganges

Ganges zbiera wody z lodowców w Himalajach. W Waranasi (Benares), gdzie niemal nieustannie płoną pogrzebowe stosy, dokonują w jego wodach ablucji pielgrzymi. Na granicy Indii z Bangladeszem, u ujścia do Oceanu Indyjskiego, rzeka tworzy rozległą deltę porośniętą mangrowcami. Każdego dnia podczas przypływów niemal całkowicie zalewa je woda, której poziom podnosi się nawet o kilka metrów. W porach odpływów gałązki schną w promieniach słońca i podmuchach wiatru.

Święta rzeka występuje z brzegów zalewając bezlitośnie rozległe obszary kraju, niszcząc wszystko co stanie na jej drodze. Nurt niesie potem szczątki zabudowań, wyrwane z korzeniami drzewa, a nierzadko trupy – zwierząt i ludzi. Z drugiej strony wylewy Gangesu mają moc życiodajną, bo nawadniają tereny rolnicze, a nanoszonym mułem użyźniają gleby. W nieposkromionym żywiole wyznawcy hinduizmu dopatrują się aktywności dwóch z trzech najpotężniejszych swoich bóstw – Śiwy, który potrafi wszystko zniszczyć i Bramy, tworzącego wszystko od nowa. Dopóki cykle Gangesu następują naprzemiennie, zachowana jest równowaga we Wszechświecie. I Wisznu, najpotężniejszy z boskiej triady (Trimurti) może spoczywać w spokoju na kwiecie lotosu.

Jednym z dopływów Gangesu jest Jamuna. Hinduiści wierzą, że w tym samym miejscu Ganges zasilają wody podziemnej rzeki Saraswati. W jednej z okolicznych miejscowości: Allahabad, Haridwar, Ujjain lub Nashik odbywa się niezwykłe święto Kumbh Mela, ku czci Bogów sączących do wody krople własnej krwi – eliksiru nieśmiertelności. Gdy tak ogłoszą święci mężowie odbywa się Maha Kumbhamela (Wielka Kumbh Mela). Kąpiel ma wtedy szczególną moc, a nad Ganges ściągają nieprzebrane rzesze pielgrzymów. Święto celebrowane w Allahabadzie w 2001 roku było najprawdopodobniej największym znanym religijnym zgromadzeniem w dziejach ludzkości – jak podało BBC (www.news.bbc.co.uk) – uczestniczyło w nim 70 milionów osób!

Poniższym film zaczerpnięty z kanału Youtube prezentuje święto Maha Kumbh Mela, które odbyło w 2016 roku.


Materiał wykorzystany w publikacji w portalu http://magazynswiat.pl w lipcu 2016.

0 komentarzy dotyczących “Indie – święta rzeka Ganges

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: