Czechy Europa

Thonet, słynne gięte meble z Moraw

3 marca 2021 Czesi obchodzili 150 rocznicę śmierci słynnego ebenisty i przedsiębiorcy Michaela Thoneta. Jego pomysłem były gięte meble, zwłaszcza pełne wdzięku krzesła. Popularnie nazywane „thonetkami“, stały się ikoną designu.

Michael Thonet pochodził z niemieckiego miasta Boppard. W 1856 roku założył fabrykę w morawskim miasteczku Koryčany, a następnie kolejne zakłady w Bystřicy pod Hostýnem i Vsetínie. W Koryčanach i Vsetínie nie produkuje się już mebli, ale fabryka w Bystřicy świętuje w tym roku 160 rocznicę nieprzerwanej produkcji. Firma ma się czym pochwalić. W jej dorobku są bowiem legendarne krzesła, takie jak „czternastka”,  „osiemnastka” z 1867 roku, czy bujane fotele, które uwiecznili na swych obrazach Toulouse-Lautrec, Picasso, Renoir i Salvador Dalí. „Thonetki” miał w swojej pracowni Lew Tolstoj, ich walory docenili także Le Corbusier, Adolf Loos czy Miese van der Rohe. Obecnie „thonetki” spotkamy na całym świecie. Siedzi się na nich w biurach Microsoftu i Google, popija kawę w Starbucksie, zobaczymy je także w biurze Preciosy w Singapurze. Tradycję produkcji drewnianych mebli giętych w Bystřicy pod Hostýnem kontynuuje firma TON.  Wszystkim, którzy chcą zapoznać się z procesem produkcji mebli, firma oferuje zwiedzanie zakładu, a w czasie wakacji letnich organizuje dni otwarte dla szerokiej publiczności.

W okolicach Bystřicy pod Hostýnem nie brakuje też typowych atrakcji turystycznych. Do prawdziwych rarytasów zaliczają się: Bazylika Wniebowzięcia NMP, jedno z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych Moraw i Czech w ogóle oraz kamienna wieża widokowa, pod którą kamień węgielny położył w roku 1897 cesarz Franciszek Józef I.

Hostýn. fot. Aleš Motejl (mat. prasowe Czechtourism)

Informacje w języku polskim: www.ton.eu
Zwiedzanie zakładów i muzeum: www.ton.eu/cz/exkurze-v-tonu

0 komentarzy dotyczących “Thonet, słynne gięte meble z Moraw

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: