#inlovewithswitzerland Europa Szwajcaria

Szwajcaria / Ticino – spacer przez prawieki

Na oblanym wodami jeziora Lugano Monte San Giorgio, 3 kilometry równają się 280 milionom lat.


Spacer po jego zalesionych stokach nie byłby jednak niczym atrakcyjnym gdyby nie przewodnik – Andrea Tintori, profesor paleontologii z mediolańskiego uniwersytetu. Bada wzgórze od 30 lat z okładem. A jest to wzgórze niezwykłe, czego potrafi dowieść podczas spaceru z Serpiano do Meride. 3-kilometrową ścieżkę przez zagajnik, którego ozdobą są osiągające nawet tysiąc lat kasztanowce (te z jadalnymi kasztanami), Andrea zamienia w niezwykłą podróż w czasie. W przeszłość mierzoną zegarem geologicznym, dla którego każdy milion lat jest niczym jedno tyknięcie. Uzbrojony w młotek geologiczny wyłuskuje okruchy skał wulkanicznych – gruboziarnistych, przepuszczalnych porfirów, potem dolomitów, aż wreszcie zwykłych zadawałoby się wapieni. W mijanych odkrywkach Andrea czyta niczym w księdze. Pokazuje warstwy, które w czasie alpejskiego fałdowania pogięły się i poukładały ciasno obok siebie. W efekcie, półwysep stał się jedną z najcenniejszych na świecie kronik dziejów naszej planety.

Najbardziej fantastyczne karty owej kroniki odkryły wody przepływającego przez wioskę Meride niewielkiego potoku. Właśnie tam, w Val Porina, Andrea spędza najwięcej czasu. Czemu? Ponieważ w tamtejszych skałach bardzo dobrze zachowały się liczne skamieliny. I to nie tylko pospolite amonity ale całe szkielety prehistorycznych ryb i jaszczurów oraz rośliny, żyjące w oceanach 280-230 mln lat temu.

Owoce sensacyjnych odkryć są dziś ozdobą niewielkiego muzeum skamieniałości (Museo dei Fossili di Meride), założone przez paleontologów z Zurychu, które odwiedzają dziś uczeni badający przeszłość naszej planety oraz miłośnicy geologii ze wszystkich kontynentów. Wzgórze trafiło na listę światowego dziedzictwa natury UNESCO, a my do Grotto „Fossari”– typowej dla Ticino, gospody, w której przy miejscowym winie (swoją świeżość zawdzięcza w dużej mierze porfirowemu podkładowi gleby, na której rosną winogrona), Andrea może odkryć przed laikami tajemnice, drzemiące znacznie głębiej niż pokazywane wcześniej skalne odkrywki.

INFO
Szlak na Monte San Giorgio: www.ticino.ch
Opis wzgórza oraz Museo dei Fossili di Meride: www.montesangiorgio.ch

Tekst był publikowany na łamach magazynu „Świat. Podróże. Kultura.” (październik 2010)

0 komentarzy dotyczących “Szwajcaria / Ticino – spacer przez prawieki

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: