Europa Polska

Polska / Lubelszczyzna – Lublin na rok 2016

Lublin położony na pograniczu Wschodu i Zachodu ukazuje od wieków różnorodność i pokrewieństwo kultur europejskich. Ta właśnie bogata tradycja, historyczne dziedzictwo oraz barwne, nowoczesne życie kulturalne, są wielkim atutem miasta ubiegającego się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Pretendując do tego zaszczytnego miana, stolica Lubelszczyzny odwołuje się do wielokulturowej tradycji sięgającej korzeniami średniowiecza. Za panowania Jagiellonów, miasto stało się ważnym ośrodkiem władzy państwowej oraz kluczowym grodem królewskim na szlaku łączącym Kraków z Wilnem. Zaczęło się od tego, że właśnie tutaj, w 1386 roku podpisano umowę ślubną Wielkiego Księcia Litewskiego Władysława Jagiełły z królową Jadwigą. Symbolem zjednoczenia dwóch państw i narodów stała się zamkowa kaplica Trójcy Świętej, do której udekorowania król sprowadził mistrzów ze wschodu. Klamrą spinającą ten ważny okres w dziejach miasta było podpisanie u schyłku jagiellońskiego panowania (1569 rok) aktu połączenia Korony i Litwy w jeden organizm państwowy. Lublin urósł wówczas do rangi jednego z najważniejszych europejskich ośrodków politycznych i handlowych. Świadectwem prosperity w owych czasach jest ukształtowane od XIII do XVI wieku Stare Miasto.

Dla rozkwitu miasta jako ośrodka handlu i nauki nie bez znaczenia był fakt, iż Lublin był siedzibą jednej z najstarszych i największych gmin żydowskich. Rozwijały się judaistyczne uczelnie i zbierał na obrady Sejm Żydów Korony. Edukacyjne tradycje kontynuują dziś z powodzeniem współczesne szkoły wyższe. Szeroko znany jest Katolicki Uniwersytet Lubelski, miejsce pracy naukowej kardynała Karola Wojtyły oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Stutysięczna społeczność akademicka wpływa na klimat i kulturę współczesnego Lublina.

INFO
www.lublin.eu

Tekst był publikowany na łmaach magazynu „Świat. Podróże. Kultura.” w 2014 roku.

0 komentarzy dotyczących “Polska / Lubelszczyzna – Lublin na rok 2016

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: