Austria Europa

Austria / Vorarlberg – biegiem po schodach

Europatreppe 4000 w Partenen, w położonym najbardziej na zachód austriackim kraju związkowym Vorarlberg to ciąg technicznych metalowych stopni, prowadzący wzdłuż torów turystycznej kolejki.

Podchodząc do sprawy technicznie – nic ciekawego. Ułatwienie pracy konserwatorów, i tyle. A jednak, Austriacy zrobili z tych niemal 4 tysięcy stopni hit. Schody, a ściślej mówiąc ich pokonanie w najkrótszym czasie jest bowiem nie lada wyzwaniem. Kolejkę i schody zbudowano w 1928 roku. Przy ich pomocy pokonuje się 700 metrów różnicy poziomów (dolna stacja w Parten leży na wysokości 1030 m; górna Tromenier 1730 m). Na najbardziej stromym odcinku nachylenie wynosi 86%, na najłagodniejszym 20%. Trasa ma 1450 m długości.

Przeciętny człowiek, przy umiarkowanym wysiłku, jest w stanie pokonać ją w niespełna godzinę. Rekordzista, Stefan  Keckeis dokonał tego w czasie 21 min 49,42 sek, w 1976 roku. Jak dotąd nikomu nie udało się tego zrobić szybciej, chociaż każdego roku w miesiącach letnich (termin ruchomy), organizowany jest puchar dla amatorów wyścigu po schodach – Treppencup.

INFO
www.towerrunning.com/deutsch/rennen/partenen.htm
www.vermuntbahn.at

Tekst był publikowany na łamach magazynu „Top Class” w 2010 roku.

1 komentarz dotyczący “Austria / Vorarlberg – biegiem po schodach

  1. W 2007 roku, podczas wyścigu „Montafoner Treppencup”, Gerd Hagspiel ustanowił rekord: 20 min. 28 sek. http://www.vn.at

    Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: