Džiugas, markowy ser litewski, znajduje w kuchni wiele zastosowań, gdyż w zależności od stopnia dojrzałości wykazuje różnorodne smakowe subtelności.

Według legendy receptura tego najlepiej znanego litewskiego sera wywodzi się ze Żmudzi (łac. Samogitia, lit. Žemaitija). Znał ją przed wiekami przyjazny ludziom gigant. Nazywał się Džiugas Telšys i pojął za żonę piękną dziewczynę o imieniu Austelė. Gdy umarła, tak się zasmucił, że usnął obok niej na wieki. Wzgórze, na którym mieszkali nosi jego imię, zaś pobliską osadę, rozrosłą z czasem w miasteczko, nazwano Telšiai (polska nazwa Telsze – ciekawostka: urodził się tam Gabriel Narutowicz). Ludzie przechowali w pamięci recepturę, a zakłady Žemaitijos pienas z Telšiai (żmudzkie mleczarnie z Telszy), zaczęły jej używać w 1924 roku. Z powodzeniem. Džiugasa wielokrotnie nagradzano na krajowych i zagranicznych wystawach spożywczych. Szybko stał się cenioną w świecie marką.

Džiugas należy do rodziny serów twardych, wyrabianych z krowiego mleka. Poddaje się go procesowi dojrzewania przez 12 (Mild), 18 (Piquant), 24 (Delicate), 36 (Gourmet) lub 48 miesięcy (Luxurious). Dzięki oryginalnej technologii i wyselekcjonowanym kulturom kwasowym, w procesie dojrzewania nabiera charakterystycznych cech. Kruchy, świeży w smaku, wyróżnia się lekko owocowym, pikantnym aromatem. Może stanowić doskonałą alternatywę parmezanu gdyż nadaje się do tarcia i sprawdza jako posypka do sałatek i past lub dodatek do farszów. Dłużej, dojrzewające rodzaje tego sera, można z powodzeniem podawać z konfiturami lub z miodem. Świetnie ich smak komponuje się z winem i twardymi alkoholami. Jest to ser naprawdę uniwersalny.
Džiugas: www.dziugashouse.lt oraz www.zpienas.lt
W portalu (także w polskiej wersji językowej), podano adresy sklepów firmowych z lokalizacją na mapie Google’a oraz przytaczane są przepisy potraw i przekąsek z wykorzystaniem różnych rodzajów sera Džiugas.
Charakterystyka poszczególnych rodzajów (po angielsku): www.dziugascheese.com
0 komentarzy dotyczących “Džiugas – do chleba, wina i deserów”