Europa FFB Litwa Obrazki z podróży po Litwie

Džiugas – do chleba, wina i deserów

Džiugas, markowy ser litewski, znajduje w kuchni wiele zastosowań, gdyż w zależności od stopnia dojrzałości wykazuje różnorodne smakowe subtelności.

dziugas_4010
Poczesne miejsce w witrynie jednego z firmowych wileńskich sklepów zajmuje Džiugas Luxurious (ser dojrzewający najdłużej – 48 miesięcy) , fot. Paweł Wroński

Według legendy receptura tego najlepiej znanego litewskiego sera wywodzi się ze Żmudzi (łac. Samogitia, lit. Žemaitija). Znał ją przed wiekami przyjazny ludziom gigant. Nazywał się Džiugas Telšys i pojął za żonę piękną dziewczynę o imieniu Austelė. Gdy umarła, tak się zasmucił, że usnął obok niej na wieki. Wzgórze, na którym mieszkali nosi jego imię, zaś pobliską osadę, rozrosłą z czasem w miasteczko, nazwano Telšiai (polska nazwa Telsze – ciekawostka: urodził się tam Gabriel Narutowicz). Ludzie przechowali w pamięci recepturę, a zakłady Žemaitijos pienas z Telšiai (żmudzkie mleczarnie z Telszy), zaczęły jej używać w 1924 roku. Z powodzeniem. Džiugasa wielokrotnie nagradzano na krajowych i zagranicznych wystawach spożywczych. Szybko stał się cenioną w świecie marką.

Witryna jednego z wileńskich sklepów firmowych żmudzkich zakładów mleczarskich z Telszy, fot. Paweł Wroński
Witryna jednego z wileńskich sklepów firmowych żmudzkich zakładów mleczarskich z Telszy, fot. Paweł Wroński

Džiugas należy do rodziny serów twardych, wyrabianych z krowiego mleka. Poddaje się go procesowi dojrzewania przez 12 (Mild), 18 (Piquant), 24 (Delicate), 36 (Gourmet) lub 48 miesięcy (Luxurious). Dzięki oryginalnej technologii i wyselekcjonowanym kulturom kwasowym, w procesie dojrzewania nabiera charakterystycznych cech. Kruchy, świeży w smaku, wyróżnia się lekko owocowym, pikantnym aromatem. Może stanowić doskonałą alternatywę parmezanu gdyż nadaje się do tarcia i sprawdza jako posypka do sałatek i past lub dodatek do farszów. Dłużej, dojrzewające rodzaje tego sera, można z powodzeniem podawać z konfiturami lub z miodem. Świetnie ich smak komponuje się z winem i twardymi alkoholami. Jest to ser naprawdę uniwersalny.


logo_dziugasDžiugas: www.dziugashouse.lt oraz www.zpienas.lt
W portalu (także w polskiej wersji językowej), podano adresy sklepów firmowych z lokalizacją na mapie Google’a oraz przytaczane są przepisy potraw i przekąsek z wykorzystaniem różnych rodzajów sera Džiugas.
Charakterystyka poszczególnych rodzajów (po angielsku): www.dziugascheese.com

0 komentarzy dotyczących “Džiugas – do chleba, wina i deserów

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: