Skarbnica Sztuki Stolica zachwyca

Przywrócić Barbakan do życia (1)

Nawet rodowici Warszawiacy nie zawsze zdają sobie sprawę, że spontaniczne wystawy malarstwa organizowane w latach 60. XX wieku przez grono artystów, były manifestem ich niezależności w sztuce oraz niezależności sztuki w ogóle.

Władze komunistyczne rozpieszczały artystów, pod jednym wszakże warunkiem – że owym władzom były powolne. Wystawy Barbakańczyków zyskały więc najpierw rozgłos i poświęcała im czas sławetna Kronika Filmowa, potem jednak skazane zostały na zapomnienie, a artystów rugowała z murów milicja. W większości, bohaterowie tamtych zdarzeń pozostali wierni idei niezależności, płacąc jednak za to wysoką cenę. Niektórzy wyjechali i pozostali już na zawsze za granicą, inni – pozostali w kraju i borykali się z szarą codziennością.

Staromiejskie mury, na odcinku łączącym Barbakan z pierwszą basztą sterczącą na południowy wschód od traktu łączącego Stare Miasto z Nowym są więc miejscem historycznym. Pamięć wydarzeń sprzed z górą pół wieku pragnie przywrócić Fundacja „Skarbnica Sztuki”, która we współpracy z Fundacją „Artbarbakan” organizuje w tym miejscu wystawy Barbakańczyków, czyli malarzy, których artystyczna droga rozpoczęła się niegdyś, właśnie tutaj, na tych murach. Co więcej ambicją „Skarbnicy Sztuki” jest ożywienie tego miejsca. Ziarno zostało zasiane, i co najważniejsze – krok po kroku – czynione konsekwentnie od 2018 roku starania, przynoszą owoce.

Na murach zawisły już po raz kolejny reprodukcje obrazów Jerzego Lassoty, malarza, który właśnie na murach Barbakanu wystawiał swoje prace w latach 60., który wciąż jest twórczy, a ponadto przewodzi Fundacji „Artbarbakan”, skupiającej dziś Barbakańczyków.

Wystawę zatytułowaną „Artbarbakan: Jerzy Lassota” można oglądać od 30 maja do 25 czerwca 2019 roku. Znalazły się na niej reprodukcje 18 obrazów, wcześniej nigdzie nie wystawianych publicznie, powstałych przede wszystkim po 2000 roku, chociaż dwa z nich są wcześniejsze: Szablony „Akty” powstały w 1984, a Egzotyka w 1965. Ten ostatni z wyeksponowanych obrazów wiąże więc wprost lata 60. XX wieku z czasami współczesnymi.

Artbarbakan * Jerzy Lassota, wystawa na murach Barbakanu, fot. Paweł Wroński

Prezentując migawki z wernisażu, który miał miejsce 29 maja 2019 roku, zapraszam do oglądania malarstwa Jerzego Lassoty podczas spacerów po warszawskiej starówce oraz informuję, że na murach Barbakanu pojawią się wkrótce kolejne wystawy.


Fundacja „Skarbnica Sztuki”: www.skarbnicasztuki.com
Fundacja „Artbarbakan” – organizator wydarzeń, ul. Rynek Starego Miasta 28, Warszawa

1 komentarz dotyczący “Przywrócić Barbakan do życia (1)

  1. A tak skomentowała na FB sytuację ze zdjęcia otwierającego jej bohaterka – cytuję: „Ten moment, gdy słynny artysta chce dać ci w zęby na wernisażu innego słynnego artysty! Bezcenne przeżycie”

    Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: