FFB

16 października Światowym Dniem Chleba

Święto chleba naszego powszedniego przypada na dzień 16 października. Ustanowiono je w 1997 roku dla uczczenia produktu spożywczego stanowiącego podstawę wyżywienia rodzaju ludzkiego od około 12 tysięcy lat!

Chleb zmieniał się jednak – od pasty z różnych zbóż zmieszanej z wodą po nasze zróżnicowane co do składu, receptury i kształtu, bochenki. Pierwsze wzmianki o chlebie na zakwasie przypominającym współczesne pieczywo pochodzą z państwa faraonów z VI stulecia przed Chrystusem, choć reliefy na ścianach świadczą o znajomości sztuki pieczenia chleba 2 tys. lat wcześniej. Starożytni z kręgu kultury śródziemnomorskiej, zwłaszcza Grecy, rozwinęli umiejętność pieczenia chleba i znacząco wzbogacili receptury. W wiekach średnich, w Europie rozwinęła się struktura cechowa, w której piekarze zajęli swoje miejsce, strzegąc i rozwijając sztukę piekarniczą.

Różne są rodzaje pieczywa, fot. Paweł Wroński

W tradycji słowiańskiej, podobnie jak w wielu innych kulturach, codziennym rodzajem chleba był podpłomyk, odświętnym natomiast zwinięty na podobieństwo warkocza – kołacz. Naszym przodkom nie śniły się nawet obecne na współczesnym rynku wariacje starej jak świat receptury 🙂

Polska zajmuje obecnie 6 miejsce pod względem konsumpcji pieczywa w Europie – spożycie na głowę oscyluje w naszym kraju na poziomie 45 kg rocznie. Jednak sytuacja na świecie w sferze spożycia pieczywa wciąż się zmienia – w Chinach modne staje się jedzenie chleba, a w Turcji roczne spożycie pieczywa na osobę wynosi teraz blisko 150 kg. W Europie natomiast popyt na chleb sukce­sywnie się zmniejsza, co zapewne wynika z modowych trendów, przede wszystkim rozpowszechniania się własnoręcznych wypieków oraz wzrostu zainteresowania ideą slow food i różnego rodzaju dietami.

Różne są rodzaje pieczywa, fot. Paweł Wroński

W 2013 roku w Hiszpanii, w Grenadzie zawiązała się Unia Piekarzy i Cukierników (UIBC). Pierwszy światowy kongres organizacji, zrzeszającej 300 tys. zakładów rzemieślniczych z 40 krajów, odbył się rok później w Poznaniu. Powstanie Unii położyło kres dwutorowości w branży piekarniczo-cukierniczej, wcześniej bowiem działały dwie odrębne organizacje: UIB oraz UIPCG.
UIB – Międzynarodowa Unia Piekarzy powstała w 1931 roku w Budapeszcie. Założyli ją przedstawiciele 11 państw, w tym Polski. Kongres UIB kilka razy obradował w naszym kraju, m.in. w Gdańsku, Wrocławiu oraz w 2010 roku w Poznaniu. W 2002 roku, we Wrocławiu prezydentem organizacji został Andrzej Szydłowski, piekarz z Gdańska. Do UIB należało ponad 20 państw z całego świata, w tym Brazylia, Australia, Iran, Algieria i Rosja.
UIPCG – Międzynarodowa organizacja cukierników powstała w drugiej połowie lat 50. XX wieku. Do 2013 roku skupiała kilkanaście państw europejskich oraz Brazylię, Japonię, Koreę Południową i Tajwan. Na jej czele stał niemiecki cukiernik Gerhard Schenk. Sztandarowym projektem realizowanym przez UIPCG były mistrzostwa świata młodych cukierników. W 2002 roku odbyły się w Poznaniu.


O chlebie i jego święcie: www.kierunekspozywczy.pl
O problemach branży i spadku popytu na pieczywo w Polsce: www.portalspozywczy.pl
O popularnych w Polsce i na świecie rodzajach chleba: www.odzywianie.info.pl; historia pieczywa: www.odzywianie.info.pl/rodzaje-chleba.html
Chleb na świecie i jego historia: www.chlebyswiata.pl
Pochwała polskiego pieczywa: www.polskiepieczywo.pl

0 komentarzy dotyczących “16 października Światowym Dniem Chleba

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: