Czechy Europa Europa z Mercedesem

David Černý zdobi niebanalnie Pragę

Kontrowersyjne dzieło Davida Černý’ego na Malej Stranie w Pradze – nadzy sikający mężczyźni. Dlaczego kontrowersyjne? Ponieważ sadzawka, w której stoją, ma kształt nakreślony granicami Czech.

David Černý – urodzony w Pradze w 1967 r., wychowany w czasach komunistycznych, efektowną światową karierę rozpoczął w w latach 90. XX w. Każda z jego prac przykuwa uwagę. Bobasy raczkujące po praskiej wieży telewizyjnej, św. Wacław posadzony na brzuchu martwego konia w gmachu Lucerny, człowiek, któremu można – dosłownie – wleźć w d…ę, Freud trzymający się jedną ręką żerdzi wysuniętej ponad wąską ulicę starówki, czy dłoń pływająca po Wełtawie na pokładzie barki z wysuniętym ku górze palcem.

Kafka-wg-Černego-do-sieci_0525
Praga. Kafka według Černego, fot. Paweł Wroński

Głowa Kafki została wykonana ze siali nierdzewnej. Instalacja liczy 10 m wysokość. Jej całkowita masa to 45 t, z czego 38 t jest w ciągłym ruchu’ Są to bowiem 42 niezależnie napędzane warstwy o maksymalnej prędkości obrotowej 6 RPM (ang. revolutions per minute), czyli 6 obrotów na minutę.

Mechanická hlava na Národní třídě, czyli Franz Kafka według Černego

Oficjalne strony artysty: www.davidcerny.cz


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

0 komentarzy dotyczących “David Černý zdobi niebanalnie Pragę

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: