24 lutego 2018, w 187. rocznicę bitwy o Olszynkę Grochowską, przebieg walk zaprezentowali rekonstruktorzy z różnych stron Polski i zza granicy.
Sceną zaaranżowanych z rozmachem zmagań wojsk polskich z armią rosyjską były w lutym 2018 roku Kamionkowskie Błonia Elekcyjne.

Był śnieg, był mróz, armatnie wystrzały i palby z muszkietów, walki kawaleryjskie, szarże i parada ekip rekonstrukcyjnych, a na zakończenie – pamiątkowe medale, które wręczył rekonstruktorom burmistrz dzielnicy Praga Południe, Tomasz Kucharski.

Dzielnica, pokrywająca się niemal dokładnie z granicami historycznego Grochowa, była patronem imprezy zorganizowanej w ramach uroczystości jubileuszowych 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Podczas batalii uwiecznionej przez Wojciecha Kossaka obrazem „Olszynka Grochowska” niespełna 40 tys. polskich żołnierzy pod dowództwem gen. Józefa Chłopickiego zastąpiło drogę na Warszawę 60-tysięcznej armii rosyjskiej feldmarszałka Iwana Dybicza. Straty po obu stronach były ogromne przez co bitwa zyskała opinię najbardziej krwawej w czasie powstania listopadowego – po polskiej stronie było 7,3 tys. zabitych, po rosyjskiej około 9,5 tys.

Chociaż obie strony ostatecznie wycofały się z pola walki, Dybicz zrezygnował z marszu na Warszawę. Niestety z powodu kunktatorstwa i braku doświadczenia dowódców, zwłaszcza gen. Skrzyneckiego, który przejął dowodzenie gdy gen. Chłopicki został ranny, kiepskiej organizacji, braku współpracy i przedkładania prywaty nad cel powstania przez niektóre z ówczesnych prominentnych postaci, sukcesu i ofiarności żołnierzy nie wykorzystano, a powstanie zakończyło się fiaskiem.
W inscenizacji wzięło udział 116 żołnierzy kawalerii konnej, 65 żołnierzy piechoty, 50 żołnierzy piechoty przybyłych z Białorusi oraz oddział artylerii wyposażony w pięć dział armatnich.
Nikt nie doznał uszczerbku na ciele, ni duszy.
Nazwa Kamionkowskie Błonia Elekcyjne obowiązuje od 2012 roku; nawiązuje do faktu, że właśnie tu, na polach wsi Kamion, w 1573 roku odbyła się pierwsza wolna elekcja w Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Królem obwołano wtedy Henryka Walezego. Jan Matejko uwiecznił tamten sejm elekcyjny na obrazie zatytułowanym ,,I elekcja – potęga Rzeczypospolitej u zenitu”. Po raz kolejny elekcja miała miejsce na dzisiejszym Kamionku w 1733 roku, gdy na króla wybrano Fryderyka Augusta (Augusta III). Praktycznie była to kontr-elekcja, gdyż wcześniej na błoniach na Woli ogłoszono królem Stanisława Leszczyńskiego. Nie godząc się z werdyktem, przeciwnicy wykorzystali ucieczkę Leszczyńskiego z Warszawy gdy zbliżały się wojska rosyjskie i, odwołując do precedensu podwójnych elekcji – ogłosili królem Fryderyka Augusta z dynastii saskiej. Następstwem tych zdarzeń była dwuletnia wojna domowa między stronnictwami, katastrofalne w skutkach rozprężenie w kraju, a także dalsze osłabienie i tak niezbyt mocnej pozycji, zależnego od samowoli szlachty, monarchy w Polsce. Wydarzenia pokazane podczas inscenizacji miały miejsce blisko 100 lat później, niemniej jednak były smutną konsekwencją ustroju Rzeczypospolitej Szlacheckiej.
Galeria zdjęć z inscenizacji: www.ipragapoludnie.pl
Relacja filmowa: www.facebook.com
Wszystko co nurtuje mieszkańców Kamionka w serwisie informacyjnym Rady Samorządu Mieszkańców Osiedla Kamionek: www.kamionek.warszawa.pl
Pingback: Za kulisami Olszynki Grochowskiej – Paweł Wroński