#zostańwdomu Z zielnika warszawskiego trawnika

Efektowne kwiaty pospolitej trawy

Gdyby nie #koronawirus nie oglądałbym z taką uwagą zmian w przyrodzie, i to w najbliższej okolicy. Mówi się, że nieszczęścia chodzą parami, ale gdyby nie towarzyszące pandemii widmo suszy, trawy by ścięto i nie miałbym szansy docenić uroku ich kwitnienia.

Myślę, że to kostrzewa łąkowa (Festuca pratensis), ale nawet jeśli się mylę, to nic, gdyż wcześniej nie zdawałem sobie sprawy, jak efektownym kwieciem obsypuje się łan pospolitej, acz wybujałej nadzwyczaj, trawy (sic!).

 

W Polsce kostrzewa łąkowa występuje pospolicie na całym obszarze kraju. Najczęściej zasiedla łąki, polany i przydroża. Często jest uprawiana jako trawa użytkowa, ponieważ jej pędy są bogate w cukry, białka i związki mineralne (głównie wapń). Kwitnie w końcu maja i w czerwcu.

 

A oto co się dzieje pośród łanów kwitnącej trawy – bajka prawdziwa, fot. Paweł Wroński

O kostrzewie łąkowej, jej walorach i zastosowaniu: www.rynek-rolny.pl

Jak widać, przyroda radzi sobie doskonale, zdobiąc łąkami kwietnymi nasze ulice i ugory na przydrożach, czy przytorzach. Ile trzeba włożyć pracy w intencjonalne założenie polskiej łąki kwietnej, pisze autor bloga: www.luczaj.com

3 komentarze dotyczące “Efektowne kwiaty pospolitej trawy

  1. 17 czerwca uznano za Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą (https://publicystyka.ngo.pl/17-czerwca-swiatowy-dzien-walki-z-pustynnieniem-i-susza)

    Polubienie

  2. Takiego komentarza doczekałem na FB: „Ech , no pięknie …trawy…ale że podłe i wrogie ziemi chwasty uważa się za 8 cud świata, to już nieuctwo..:(…..liberalizm z kiepską wiedzą jest groźny…”.

    Na co odpowiedziałem: „Nie uważam tego za 8 cud świata, ale byłem zaskoczony bogactwem form i barw, tam, gdzie przedtem był tylko ugór…”

    I znowu otrzymałem odpowiedź: „Paweł, mówię o akcji niekoszenia trawników w miastach. Trawy są fantastyczne!!! I w ogóle łąki dzikie… teraz to widać bo są w swoim wielkim stadium bogactwa koloru i form itp… a na tzw. miejskich trawnikach rosną niekoszone chwasty, które wyniszczą, jeśli będzie ich dużo, dobrą roślinność. Chwast jest poza tym „agresywny”- jak to chwast, i ma wiele sposób ochrony przed usunięciem „do cna”…”.

    Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: