Europa Słowacja

Tatrzańska Świątynia Lodowa otwarta po raz ósmy

20 listopada 2020 roku otwarto na Hrebienoku nad Starym Smokovcem Tatrzańską Świątynię Lodową. Już po raz ósmy Słowacy tak efektowną symboliczną instalacją inaugurują zimowy sezon w Tatrach.

Tym razem inspiracją dla głównego akcentu stała się cerkiew z Sankt Petersburga – kościół Zmartwychwstania Chrystusa. Na wykonanie repliki zużyto 225 ton lodu. Budowla ma 12 m wysokości, a wyrzeźbił ją Adam Bakoš, wspierany przez 17 innych rzeźbiarzy oraz 12 pomocników z Czech i ze Słowacji. Zużyli 1880 brył lodu, przywiezionych z Polski. Mamy więc konkretny, własny udział w tym efektownym przedsięwzięciu. Całość chroni przed kaprysami aury specjalnie skonstruowana kopuła o średnicy 25 m, pod którą utrzymywana jest niska temperatura.

Stworzyliśmy kopię pięknej fasady, na której dominuje 6 głównych wież kościoła podkreślonych materiałami, które miały w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej swoją premierę“ – powiedział Adam Bakoš.

Hrebienok (Siodełko; 1285 m n.p.m.) jest dostępny ze Starego Smokowca turystycznym szlakiem lub wagonikiem szynowej kolejki. Instalację można podziwiać od 20 listopada 2020 roku do kwietnia 2021, codziennie w godz. 9:00-16:00; wstęp jest bezpłatny. Jednak, ze względu na zagrożenie epidemiczne, czas przeznaczony na podziwianie świątyni będzie ograniczony, podobnie jak liczba osób, które będą mogły przebywać jednocześnie pod kopułą, oczywiście z zakrytymi maseczką ustami i nosem!

Wierzymy, że śniegu będzie pod dostatkiem, a goście odwiedzający Tatry Wysokie będą mogli podziwiać nie tylko lodowe dzieła sztuki, ale skorzystają też ze wszystkich innych walorów naszego regionu. Mimo nie do końca jasnej sytuacji, intensywnie przygotowujemy się do otwarcia sezonu zimowego i zapraszamy turystów, by odwiedzili nasz region ciesząc się ze wszystkich uroków zimy, narciarstwa na tatrzańskich stokach, wycieczek kolejkami linowymi, wędrówek pieszych, narciarstwa biegowego i lodowisk z widokiem na Tatry. Hotele i obiekty noclegowe przyjmują rezerwacje na ferie zimowe, większość z nich oferuje w cenie pobytu także karnety narciarskie, obecnie istnieje możliwość zakupienia pobytu z różnymi rabatami first minute. Cała branża turystyczna przygotowana jest by zapewnić turystom bezpieczny wypoczynek z zachowaniem wszelkich norm i środków higieny, dotyczy to nie tylko hoteli, ale także restauracji, barów, bufetów oraz różnych atrakcji. Wierzymy, że nadchodzące tygodnie przyniosą kolejne pozytywne wiadomości i podczas sezonu zimowego w Tatrach Wysokich będziemy mogli korzystać z wellness, basenów i wszystkich usług, do których jesteśmy przyzwyczajeni podczas urlopu.“ – powiedziała podczas uroczystości otwarcia lodowej świątyni Lucia Blašková, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Vysoké Tatry.

Panoramiczne mapy narciarskie rejonu Szczyrbskiego Jeziora i Tatrzańskiej Łomnicy


Tatrzańska Świątynia Lodowa (słow. Tatranský ľadový dóm): www.turisticky.sk
Vysoké Tatry (w jęz. polskim): www.vt.sk

0 komentarzy dotyczących “Tatrzańska Świątynia Lodowa otwarta po raz ósmy

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: