FFB

Lakówka ametystowa, grzyb higrofaniczny

Podczas ostatniego grzybobrania zwrócił naszą uwagę malowniczy fioletowy grzybek, który rósł w niewielkich koloniach w lasach wokół Złotokłosu.

Okazało się, że to lakówka ametystowa (Laccaria amathistina), grzyb jadalny ale niewielkich rozmiarów i nie zachwycający w smakiem… W marynacie może służyć tak na prawdę jedynie do urozmaicenia kolorystyki przetworów, choć warto pamiętać, że pod wpływem temperatury jaśnieje. Mimo wszystko zwłaszcza zmieszany z białymi grzybkami, posłuży z powodzeniem do dekoracji półmiska, czy dania na talerzu. Nadaje się także do suszenia.

Lakówki ametystowe występują pospolicie w lasach liściastych i mieszanych, niekiedy też w borach iglastych, w ściółce, wśród mchów, czasami spotkamy je także na zmurszałym drewnie, od sierpnia do listopada. A że jego barwa zmienia się pod wpływek temperatury, czy podczas suszenia i przestają być tak mocno fioletowe, nazywa się go zwodnicą ametystową lub oszustką. Znany jest też pod nazwami regionalnymi takimi jak: bedłka fioletowa, czy pieniążek ametystowa.

Lakówka ametystowa (Laccaria amathistina), fot. Paweł Wroński

Skończyło się więc na wrażeniach natury estetycznej i poszerzeniu wiedzy grzybiarskiej – higrofaniczność to cecha niektórych gatunków grzybów. Objawia się zmianą barwy wodochłonnej. Gdy grzyb nasiąknie wodą zmienia barwę na intensywniejszą, a traci kolor gdy wysycha. Kapelusze grzybów higrofanicznych najczęściej jaśnieją w centrum, a wokół brzegów utrzymują się ciemniejsze obwódki. Bywa też, że pojawia się promienista dwubarwna plamistość.

Lakówka ametystowa – opis: https://www.encyklopedialesna.pl/haslo/lakowka-ametystowa/

Sporo zdjęć lakówki w różnych odcieniach: https://nagrzyby.pl/atlas?id=81

0 komentarzy dotyczących “Lakówka ametystowa, grzyb higrofaniczny

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: