Europa Szwecja

Szwecja / Öland, Eketorp – żywa twierdza Wikingów

Odkrytą przez archeologów twierdzę zrekonstruowano w 1978 roku. Na Olandii powstało wówczas pierwsze w Skandynawii muzeum poświęcone codziennemu życiu Wikingów.

Archeologowie prowadzący w latach 60. i 70. XX w. badania, znaleźli na terenie twierdzy około 26 tysięcy bezcennych artefaktów, świadczących o rozwoju obronnego osiedla od epoki żelaza po średniowiecze, to znaczy od V wieku przed Chrystusem do początków XVI stulecia naszej ery. Dziś, w zrekonstruowanej osadzie odbywają się historyczne festiwale i muzealne lekcje. Eketorp można zwiedzać w okresie letnim – samemu lub z przewodnikiem.

Obwiedziony kamiennym murem Eketorp Borg wznosi się w południowej części długiej i wąskiej wyspy połączonej z lądem mostem przerzuconym nad Cieśniną Kalmarską – Ölandsbron (www.olandsbron.se). Geologowie i geografowie przypuszczają, że Olandia to pas wybrzeża, który oderwał się niegdyś od Półwyspu Skandynawskiego. Inaczej rzecz wygląda w świetle legendy, która głosi że wyspa powstała ze skrzydła gigantycznego motyla, który zakończył swój niefortunny lot, wpadając w morskie odmęty. Dlatego jest tak długa, wąska, i mimo ubogiej szaty roślinnej czaruje krajobrazem. Charakterystycznym elementem przyrodniczym są na niej torfowiska. Natomiast wietrzny morski klimat sprawia, że od wieków budowano na niej wiatraki. Kiedyś działało ich blisko 2 tysiące, wciąż obraca skrzydłami około 400. Ze względu na oryginalną przyrodę i dziejowe pomniki, południową część Olandii wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

INFO
O wyspie Olandii i wikińskim skansenie w wiekowej twierdzy (Fornborg på Öland): www.eketorp.sewww.olandsturist.se oraz www.visitoland.com

*   *   *   *   *

O Kalmarze i zamku królów szwedzkich łudząco podobnym do warszawskiego Zamku Królewskiego czytaj w tym archiwum: Weekend w Południowej Szwecji oraz Na straży szwedzkiego Bałtyku.

0 komentarzy dotyczących “Szwecja / Öland, Eketorp – żywa twierdza Wikingów

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: