Austria Europa Europa z Mercedesem

Austria / Tyrol – szklane miasteczko Rattenberg

Z autostrady, która biegnie przez doliną Innu, nawet go nie zobaczymy. Bo na wysokości miasteczka, A12 (Inntal Autobahn) biegnie tunelem i omija Rattenberg – najmniejszą miejscowość Tyrolu i całej Austrii.

Pytanie czy warto opuścić na chwilę wygodną drogę uważam za retoryczne. Dzieje miasteczka sięgają XIII wieku, gdy wraz z Kufsteinem i Kitzbühel należało do Bawarii. Poza tym, Rattenberg jest niezwykle malowniczy. Zabytkowe domy tłoczą się wzdłuż rzeki, ciągnąc w zasadzie wzdłuż jednej ulicy. Nad miasteczkiem góruje zrujnowany zamek. Przyziemia kamienic zajmują sklepy i warsztaty. Głównie szklarskie – małe artystyczne i rzemieślnicze wytwórnie, w których powstają precjoza i naczynia z tego kruchego, delikatnego materiału.

Rattenberg konkuruje w jakiejś mierze ze szklarskim potentatem, jakim jest Riedel Glas (www.riedel.com) w pobliskim Kufsteinie. Jednak wyroby z Rattenbergu nie cieszą się tak wielką, światową sławą. Mają przy tym zdecydowanie butikowy charakter, i – przede wszystkim – nadają szczególny ton zabytkowemu miasteczku.

INFO
Glasstadt Rattenberg: www.rattenberg.at
UWAGA! Miasteczko ma status car free więc samochód trzeba zostawić na parkingu przed bramą. Ciekawostką jest fakt, że Rattenberg ma zaledwie 400 stałych mieszkańców.
Pokazy sztuki szklarskiej w istniejącej od 1820 roku wytwórni www.kisslinger-kristall.com


Rattenberg, fot. Paweł Wroński
Rattenberg, fot. Paweł Wroński

Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

Reklamy
%d blogerów lubi to: