Stolica zachwyca

Warszawski park Mazowieckiego

Dawno nie widziałem tak pogodnej oficjalnej uroczystości, jak nadanie imienia Tadeusza Mazowieckiego fragmentowi parku rozsiadłego na wiślanej skarpie w Warszawie. Widać, że prominentnym uczestnikom tego wydarzenia „siła spokoju” i koncepcja dialogu preferowana przez pierwszego premiera wolnej Polski, nie są obce.

Uroczystość bez blichtru i fanfar – rzadkość na naszej scenie politycznej, fot. Paweł Wroński

Nie było fanfar, pompy, ani blichtru, tylko kilka melodii zagranych na trąbkach, proste, ciepłe przemówienia, mnóstwo dzieci i symboliczne posadzenie dębu noszącego także imię Tadusza Mazowieckiego. Uroczystość rozpoczęła się w samo południe i trwała niespełna godzinę. Odczytano preambułę obowiązującej Konstytucji RP, nad której stworzeniem pracował Tadeusz Mazowiecki.

 

 

Nazwę: Park Tadeusza Mazowieckiego (nazwa skrócona: Park T. Mazowieckiego), nadano Uchwałą Nr LXII/1700/2018 Rady M.St. Warszawy z dnia 1 marca 2018 roku.  Park ciągnie się na koronie i stokach skarpy wiślanej pomiędzy Trasą Łazienkowską, a ulicami Myśliwiecką i Górnośląską. To drugi park w kraju (po poznańskim nad Wartą), noszący imię pierwszego premiera wolnej Polski. Jego usytuowanie w rejonie ambasady Niemiec i Sejmu RP niesie przesłanie dialogu jako jedynej dopuszczalnej, demokratycznej i skutecznej strategii rozstrzygania sporów ideowych między krajami i stronnictwami.

 

 

Tadeusz Mazowiecki był doradcą „Solidarności” podczas strajku w Stoczni Gdańskiej, uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu i pierwszym premierem Trzeciej Rzeczypospolitej. W pierwszej połowie lat 90. XX wieku jako specjalny wysłannik reprezentował ONZ w Bośni i Hercegowinie.

W wolnej Polsce współtworzył Unię Demokratyczną i Unię Wolności. Jest współautorem obowiązującej Konstytucji. Od 2010 roku był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds polityki krajowej i międzynarodowej. Za swoją działalność został uhonorowany Orderem Orła Białego i papieskim Orderem św. Grzegorza.

Prywatnie, skromny i refleksyjny, proponował u progu Trzeciej Rzeczypospolitej politykę „grubej kreski”. Nie przyjęli jej, ani zwolennicy, ani oponenci, pozwalając przetrwać demonom rozliczeń i roszczeń, tęsknoty za centralizacją władzy, podziałów w społeczeństwie i balansującej na krawędzi wojny domowej, partyjnej rywalizacji.

 


Imię Tadeusza Mazowieckiego nadano w 2014 roku parkowi nad Wartą w Poznaniu. Nosi je także od 2015 roku jeden z mostów w Rzeszowie przerzucony nad Wisłokiem ( łączy ulicę Rzecha z Lubelską). W 2016 roku radni związani z Nowoczesną zgłosili propozycję nadania im. Tadeusza Mazowieckiego również jednemu z parków w ich mieście, konkretnie parkowi miejskiemu przy ul. Leczniczej.

Zabudowania na skarpie w Parku im. Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie, fot. Paweł Wroński

Parki w Polsce przedstawia portal Ogrodowa Mapa Polski: www.omp.oop.org.pl


0 komentarzy dotyczących “Warszawski park Mazowieckiego

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: