Europa Polska Skarby Krakowa

Zwierzyniec Józefa Wilkonia w Ogrodach Wawelu

Tam gdzie ku uciesze króla i dworu wpuszczano niegdyś dzikie zwierzęta, są dziś zamkowe ogrody, i właśnie tam wystawiono wilkoniowate zwierzaki wycięte – jak to u mistrza – z wdziękiem i talentem z kloców drewna.

Jest więc łoś z imponującym łopatami, i sympatyczne lwy, i pantera z plakatu, strzeżona przez wiernego psa, i niedźwiedź, i małpy koło różanego klombu, i brykające dziki… Ba, nawet smok – gad legendarny buszuje wśród kwiatów, a krokodyl mimo najeżonej zębiskami paszczy aż prosi się by go pogłaskać… A wszystko to pod nazwą „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu”. Jak napisano na stronach wawelskiej rezydencji Jagiellonów: „Główną częścią wystawy są prezentowane w ogrodach królewskich rzeźby zwierząt, co stanowi nawiązanie do zwierzyńca istniejącego na Wawelu w czasach ostatnich Jagiellonów oraz przedstawień fauny i flory na arrasach wawelskich. W zielonych kwaterach znaleźć można zwierzęta egzotyczne, takie jak lwy, panterę czy krokodyla, jak też rodzime: dziki, łosia, a także niedźwiedzia. Interwencja sztuki współczesnej w przestrzeń wzgórza wawelskiego to opowieść o korespondencji sztuk, jej ponadczasowości oraz budowaniu relacji między sztuką dawną i współczesną.”.

Tę wakacyjną frajdę sprawiło zwiedzającym jagiellońską rezydencję Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu we współpracy z Fundacją „Arka” im. Józefa Wilkonia. Ba, zwierzęta wilkoniowate pojechały też do Zamku w Pieskowej Skale oraz do Dworu w Stryszowie, a wieść niesie, że z Wawelu przeniosą się jeszcze na Bielany, tyle, że warszawskie, gdzie powstanie Krużganek Wilkonia 🙂 A w nim, 3 października 2021 roku zostanie uroczyście otwarta Szopka z rzeźbami artysty.

Zwierzyniec Wilkonia: https://wawel.krakow.pl/wystawa-czasowa/zwierzyniec-krolewski-wilkon-na-wawelu

O arrasach Zygmunta Augusta w niniejszym blogu: https://pawelwronski.blog/2021/09/08/wszystkie-arrasy-krola-wystawa-na-wawelu/

0 komentarzy dotyczących “Zwierzyniec Józefa Wilkonia w Ogrodach Wawelu

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: