Europa Polska Skarby Krakowa

Tomasz Machciński w Galerii Europa-Daleki Wschód

Tysiące twarzy, setki miraży to tytuł wystawy jaką udało nam się zobaczyć podczas weekendowego pobytu w Krakowie. Autor tego fotograficznego performansu, Tomasz Machciński tworzy go nieprzerwanie od 1966 roku.

W zgromadzonej kolekcji zdjęć posiada już ponad 22 tysiące fotografii – autoportretów, na których wciela się w różne postacie fikcyjne oraz w znane ze świata polityki, show businessu, kultury… Każdą fikcyjną lub „zawłaszczoną” tożsamość tworzy wykorzystując samego siebie, makijaż i strój pozyskany z lumpeksu.

Otwarty projekt życiowy Machcińskiego to swoisty atlas człowieczeństwa zbierający najróżniejsze typy ludzkie. Jego pierwsze metamorfozy kojarzą się z filmowymi fotosami i czerpią z kampowej estetyki Hollywood, historii czy popkultury. Wraz z początkiem barwnej fotografii cyfrowej artysta zaczyna tworzyć niczym nieskrępowane i niezakorzenione w istniejących systemach reprezentacji tożsamościowe improwizacje. Mnogość stylów, afiliacji etnicznych, rasowych, seksualnych czy społecznych na jego zdjęciach przywodzi na myśl raczej nowojorskie niż kaliskie ulice.” – napisała o tym wyjątkowym dziele fotografika z Kalisza kuratorka wystawy, Katarzyna Karwańska.

Sam, o swojej strategii artystycznej Tomasz Machciński mówi: „Od 1966 roku tworzę autoportrety, nie stosuję peruk, trików, natomiast wykorzystuję wszystko, co dzieje się z moim organizmem, jak: odrastanie włosów, ubytek zębów, choroby, starzenie się itp. Ostatnio na żywo nagrywam moje kompozycje i wygłupy.

O wystawie i fotografiach Tomasza Machcińskiego na stronach Galerii Europa-Daleki Wschód: https://manggha.pl/wystawa/tomasz-machcinski-tysiace-twarzy-setki-mirazy

O Tomaszu Machcińskim: http://galeriatak.pion.pl/tomasz-machcinski-3/ oraz https://artmuseum.pl/pl/filmoteka/praca/machcinski-tomasz-ekstra

0 komentarzy dotyczących “Tomasz Machciński w Galerii Europa-Daleki Wschód

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: