Stolica zachwyca

Niedziela w Fabryce Norblina

Sobotę spędziłem – jak się to mówi – na łonie natury. W niedzielę przyszedł czas na miejskie doznania i dlatego wybraliśmy się z Edytą do Fabryki Norblina.

Ten wielofunkcyjny kompleks obejmuje instytucje kulturalne, w tym otwarte muzeum, prezentujące historię jednego z największych przedsiębiorstw przemysłowych dawnego Królestwa Polskiego oraz powierzchnie biurowe do wynajęcia, skupione w 4 halach lokale gastronomiczne, tworzące największe w Polsce Food Town z 23 stanowiskami gastronomicznymi inspirowanymi trendami z całego świata, sklepy i punkty usługowe, butikowe kino z 6 salami, galerie sztuki… Ponadto, 15 października 2022 otworzy swoje podwoje pierwsze w Polsce, Centrum Mądrej Zabawy (Smart Kids Planet), obejmujące atrakcje i wyzwania intelektualne dla dzieci do lat 10. Ba, zgodnie z modnymi trendami zachowano wyposażenie autentycznej XIX-wiecznej fabryki i wykorzystano je w różnorodny sposób nadając urządzeniom i maszynom drugie życie. W tej mierze, efektem współpracy z uczelnią School of Form, było zaprojektowanie przez studentów trzeciego roku siedzisk w oparciu o wózki transportowe, które przed laty wykorzystywane były w Fabryce Norblina. Najciekawsze projekty zostały zrealizowane i wprowadzone w przestrzeń publiczną zrewitalizowanego kompleksu. Zachowano także nazwy fabrycznych działów przenosząc je na nowopowstałe pawilony, wkomponowane w plan dawnej fabryki.

Trochę historii

W 1882 roku przemysłowiec Ludwik Norblin odkupił miejsce u zbiegu ulic Prostej i Żelaznej wraz ze znajdującą się tam wytwórnią platerów Braci Buch. Po kilku latach przeniósł tam także działalność swojej firmy zajmującej się również produkcją platerów oraz sreber. Później działalność poszerzono o walcownię blach, druciarnię, rurownię i odlewnię. Stało się to podstawą stworzenia firmy „Norblin, Bracia Buch i T. Werner”, która prężnie się rozwijając, przetrwała aż do II wojny. Jego fabryka była przede wszystkim znana z produkcji eleganckich platerów do celów użytkowych, głównie serwisów stołowych, ale również przyborów toaletowych, a nawet dewocjonaliów. W 1948 roku Fabryka została znacjonalizowana i przemianowana na „Walcownię Metali +Warszawa+”. W 1982 przekazano ją na cele muzealne, tworząc oddział Muzeum Techniki – Muzeum Przemysłu. Działało tam też Muzeum Drukarstwa i funkcjonujący do dzisiaj Teatr Scena Prezentacje. W 2008 roku Muzeum Przemysłu zamknięto, a teren nabył deweloper, który przeprowadził tę niecodzienną rewitalizację obiektu.

Widać, że włożono niemałe kwoty w rewitalizację ruin i przystosowanie do wymogów współczesnego centrum handlowo-kulturalnego. Uzyskano jednak efekt godny podziwu (nie przypochlebiam się, naprawdę mi się podoba 🙂 ).

Powołano też Fundację Fabryki Norblina, która za cel przyjęła sobie odbudowywanie filantropii polskiej, bo tylko „dzięki stabilnej dobroczynności, niezależnej od zmiennych zewnętrznych, kultura na całym świecie ma szanse rozwijać się swobodnie i być transparentna„.

Misją powołanej Fundacji Fabryki Norblina jest uświadamianie roli historii i sztuki w społeczeństwie oraz promowanie działalności najzdolniejszych artystów. Pragniemy wspierać młodych, zdolnych artystów, dodawać im wiatru w skrzydła i zachęcać do aktywności artystycznej w zabytkowych, zrewitalizowanych przestrzeniach dawnej Fabryki. Chcemy dbać o to, aby najwybitniejsi polscy artyści, stanowiący dla społeczeństwa niezaprzeczalny autorytet intelektualny i merytoryczny, posiadali wyraźny wpływ na edukację oraz kształtowanie kolejnych pokoleń światłych, opiniotwórczych i inteligentnych ludzi.

https://fundacjafabrykinorblina.pl/#fundacja

Fabryka Norblina: https://fabrykanorblina.pl/

0 komentarzy dotyczących “Niedziela w Fabryce Norblina

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: